prijzenswaardig 171 Ir. H. de Lussanet de la Sablonière (op de achtergrond de schouw!) 1965. een ontworteling kunnen betekenen, al thans een zodanige aantasting dat ern stige repercussies zijn te vrezen. Dat de zulken, die deze opvatting huldigen, mo gen barsten". Zijn hoofdredactionele co lumns in de PZC waren voor veel Zeeu wen maatgevend. Hij kreeg de Zeeuwse Prijs in 1 978. Gommert de Kok overleed op 28 december 1985 in het Gasthuiste Middelburg, van menselijk standpunt uit bezien veel te vroeg, 61 jaar oud. Hans Warren, die de prijs kreeg in 1 971 hebben we al meermalen genoemd. We leren hem kennen uit zijn „Geheim Dag boek" waarvan tot nu toe zeven delen zijn verschenen. Zijn poëzie heeft een veel wijdere the matiek dan de provincie alleen, hoewel hij nog al eens als Zeeuwse dichter wordt gedoodverfd. Zijn standpunt over het goede Zeeland uit 1951 isindeloop der jaren sterk gewijzigd. In het Maat stafnummer over Zeeland van 1970 schrijft hij in het gedicht „Herdenken" over het vernietigen van een kersen boomgaard: „De oude kersentuin is omgehakt. Niet eens gehakt, bulldozers duwden boom na boom, de eerbiedwaardigen, de eeuwenouden, net in bloei, kra kend tegen de vlakte, de meidoornheggen rondom laaiden mee in 't vuur. Een jaar verstreek. Wie ziet de wond nog in dit landschap? Velden uien waarover een vliegtuig verdelgings middel sproeit, de merels sterven in vergeelde dode sloten. Hoe vindt een dichter hier een stem, en als hij spreekt, zal het een taal zijn die ik graag be luister?" Naar aanleiding van de regels van Bou- tens: En alleen is leven leven als het tot den dood ontroert, schrijft Warren een jaar later deze schit terende zinnen: „Die kunst ontroert het sterktst, bewerkt in ons de grootste ver stilling en inzicht, die ons bijna gelijktij dig doet beseffen dat het bestaan heer lijk en kortstondig, heel vergankelijk is. Kunst die met het heden, het verleden oproept, die dingen in ons doet meetril len, wakker maakt, die onbewust in ons sluimerden, dingen waarvan het wel lijkt of we ze ons uit een ander, vroeger leven of uit een gedroomd bestaan herinne ren. In dit leven in het verleden schuilt iets enorm aantrekkelijks, en nogmaals: het kan ons huidig bestaan ten zeerste verrijken en verdiepen". Het lezen van de zeven delen „Geheim Dagboek" heeft me helaas in verschil lende opzichten niet verrijkt. Ik heb me afgevraagd hoever je kan gaan met een geheim dagboek, dat op het ogenblik van verschijnen niet geheim meer is. Grenzen zijn mijns inziens overschreden als mensen door bepaalde passages zeer gekwetst kunnen worden. Hans de Lussanet de la Sablonière ont ving de prijs in 1965 waarbij zijn ver diensten op het gebied van restauratie en herbouw van het Abdijcomplex wer den geprezen. Medio 1 953 noteert War ren „Gisteren naar de opening van de Provinciale Bibliotheek in Middelburg, die nu overgebracht is in het Abdijcom plex. Alles is nog te keurig gerestau reerd, de tijd moet er werken. De Lussa net werd erg geprezen". Tot zover War ren. Mijn bewondering voor De Lussanet nam met de jaren toe. Hoeveel beslissin gen moesten niet worden genomen die in het restauratievak moeten uitlopen op compromissen? Het gedachtengoed van vroegere bouwers moet worden geres pecteerd. Wat er in de Abdij plaats vond heb ik op de voet gevolgd en je zag de ring van gebouwen rond het Abdijplein gesloten worden. Het werd een feest 's morgens vroeg en in de avond op het plein te lopen; er begon een sfeer te heersen die men in abdijen in het zuiden terugvindt. Iets van die sfeer heeft De Dr. A. J. J. M. Mes, 1 966. - -

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 13