bezig in een land zonder grenzen, m. p. de bruin en de historische geografie van zeeland. 176 I i Veldwerk. Bezoek aan de timmerwerkplaats van M. Padmos in Dreischor. (foto: Kotvis) staf van zo ongeveer alles8). M.P. - toch Middelburger bij uitstek - hoeft zich dat verwijt zeker niet aan te trekken. Hij kwam in de hele provincie en hij kent de hele provincie. Opvallend is wel dat vanuit Middelburg, dat altijd zijn belang stelling heeft getrokken, het Walcherse ommeland goeddeels werd overgesla gen. Na „De kust van Walcheren" heeft dat eiland relatief weinig aandacht ge kregen. M.P.'s betekenis voor de historische geografie van Zeeland is een erkende. Ik acht het helemaal in zijn stijl door in dat verband een ander aan het woord te la ten, zeker wanneer die ander een erken de autoriteit is. Ik doel dan op de onlangs overleden dr. M. K. Elisabeth Gottschalk, van 1 964 tot 1 977 lector in de histori sche geografie aan de Universiteit van Amsterdam en in de historische geogra fie van Zeeland geen onbekende. Wie de colleges bij Gottschalk heeft gevolgd, weet dat zij haar rondgang door de historische geografie van Nederland niet begon in Amsterdam of Groningen, maar - en dat was toch altijd weer even wennen - in „haar eigen" westelijk Zeeuws-Vlaanderen. Op weg naar het einddoel werd na zekere tijd ook overig Zeeland aangedaan. Met waardering werd dan het werk van M.P. genoemd. En wie mocht menen dat het hier om vluchtige, terloopse mededelingen ging. die wordt lezing van een in 1977 door Gottschalk geschreven overzichtsartikel aanbevolen 9). M.P. is bovenal grensverleggend bezig geweest in het doorgeven aan een steeds talrijker publiek van wetenschap pelijke verworvenheden die zónder hem lang binnenskamers zouden zijn geble ven. Zo'n functie vervulden bijvoorbeeld de jaren lang volgehouden rubriek „Ze- landica" in de Provinciale Zeeuwse Cou rant en natuurlijk de stroom van bijdra gen aan dittijdschrift. Zijn taakopvatting van enthousiasmerende vraagbaak lijkt tegenwoordig wellicht vanzelfsprekend, maar in een tijd dat de historische be langstelling nog niet „in" was, lag zo'n rol zeker niet voor de hand. De geschie denis van Zeeland, ook de historische geografie, is dankzij M.P. populair ge worden. Daar is wel uit voortgevloeid dat hij op den duur enige autoriteit moest prijsgeven, moest delen met an deren. Maar is niet de hoogste waarde ring voor iemands werk dat hij school heeft gemaakt? Je kon en je kunt - gesteld datje het zou willen - M.P. in Zeeland niet ontlopen. Het moet worden erkend dat een enke ling zich daar wel eens ongemakkelijk onder voelde. Contact met M.P. heb ik altijd als stimu lerend ervaren. Contact - als middelba- re-schoolleerling bezig met een werk stuk; - als student werkend aan een scriptie, voorbereidend een congres over vliedbergen; - als onderzoeker ge bruik makend van de faciliteiten van bi bliotheek en archief; - en ook als leve rancier van kopij aan dit tijdschrift. M.P. wekte de indruk zich meer thuis te voelen in de voormalige kapittelzaal van de Abdij dan op het gewassen grint van de Kousteensedijk. Geef hem eens on gelijk! Ook een excursie leiden door die zelfde Abdij of langs oude Zeeuwse ker ken ligt hem zienderogen beter dan een exposé over zoiets als de stormvloedke ring. Trouwens, op excursie zijn met M.P. als gids is een genoegen. Jan Blok ker is niet de enige die daarover kan meepraten!,0): Opvallend (voor mij) is dat niet gauw een ondertoon van verontrusting over, van protest tegen de snelle landschappelijke veranderingen viel te beluisteren. Maar daarmee loopt men in het Zeeuwse in het algemeen niet voor-op. Misschien is de teloorgang van veel landschappelijke aanknopingspunten wel een argument geweest dat M.P. tot grensverlegging heeft gevoerd. Wie zal het zeggen? De geschiedenis en - in het verlengde daarvan - de historische geografie van Zeeland zijn incompleet zonder De Bruin. Ze zouden zonder M.P. ook aan zienlijk minder populair en stellig min der kleurrijk zijn geweest. Naast het beeld van „een land zonder grenzen" dringt zich in dit verband onvermijdelijk dat andere beeld op: Zeeland als een land van overkanten. Juist in de voorbije decennia werden bijna al die overkanten gaandeweg verbonden. Het is de ver dienste van M.P. dat hij dat diep ingrij pende proces in zekere zin heeft bege leid. Niet alleen door alle verandering minutieus te documenteren, maar bo venal door te attenderen op verschillen en overeenkomsten. Zich manifesterend in zowel landschap als in samenleving. Verschillen en overeenkomsten tussen het bekende hier en het onbekende el ders, tussen het vertrouwdethans en het vreemde toen. Noten S. J. Fockema Andreae, Taak en methode der historische geografie. In: Tijdschrift Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap, LXXX (1963), pp. 441 -446. Vergelijk: M. W. Heslinga, Histo rische geografie. „Een land zonder grenzen". In: Rondgang door de sociale geografie. Red. B. de Pater en M. Sint. Groningen-Amsterdam 1 982, pp. 174-189. 2) Over Fockema Andreae onder anderen: H. van der Linden, S. J. Fockema Andreae. In: Holland, jrg. 15(1 983), pp. 1 74-1 84. M. W. Heslinga, In memoriam Mr. S. J. Fockema Andreae. In: KNAG Geografisch tijdschrift, nieuwe reeks, III (1969), pp. 203-207. 3) Fockema Andreae, 1 963, p. 445. 4) M. K. E. Gottschalk, Historische geografie, een inter-disciplinair vak. Eenheid in verscheiden heid. In: KNAG Geografisch tijdschrift, nieuwe reeks.*l (1977), p. 213. 5) M. van Empel en J. Pieters, Zeeland door de eeuwen heen, I. Middelburg 1935, p. 18. 6) Ook anderen, zoals Gottschalk, a.w., 1977, p. 208, hebben dat geconstateerd. 7) M. P. de Bruin, De kust van Walcheren, z.p. 1956, p. 60noot7. Later onderzoek van M. K. E. Gottschalk, Stormvloeden en rivieroverstro mingen in Nederland, 3 dln. Assen-Amsterdam 1 971 -1 977, heeft De Bruin op dit punt in het gelijk gesteld. 8) C. Dekker, Zuid-Beveland. De historische geo grafie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de middeleeuwen. Assen 1971, p. 4. Ook: PZC, 3 april 1971. 9) Gottschalk, 1 971, p. 208. ,0) J. Blokker, De Tachtigjarige Oorlog: een gat in de markt. In: Bijvoegsel Vrij Nederland, nr. 39 (27 september 1986), pp. 4-29.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 18