HET FRANCOIS RYCKHALSMUSEUM TE MIDDELBURG Joh. H. Buma a Een nieuw museum Te Middelburg werd op 4 maart 1989 een documentatiemuseum geopend voor de schilder Francois Ryckhals (+1600-1647) in zijn geboortehuis. In dit „huiskamermuseum" is een visuele documentatie ondergebracht, welke een prachtig beeld geeft van Ryckhals' kunstenaarschap. Francois Ryckhals werd kort na 1 600 te Middelburg geboren in het huis Dam 71 genaamd „In den Yngelsche Krayer". Van de gevelstenen aan dit pand valt on der meer af te lezen, dat de familie Ryck hals er in 1 638, „Met Christo ryck in als", woonde. De zoon Francois schilderde onder an dere landschappen, visstukken, interes sante Zeeuwse boereninterieurs en pronkstillevens, waarvan de laatstge noemde, met glinsterend Middelburgs goud en zilver hoogst bekwaam. Deze schilderijen bevinden zich nu in be roemde musea in Nederland en onder andere te Karlsruhe, Praag, Budapest en de Hermitage te Leningrad, waartalloze mensen ze ademloos bewonderen. Sinds kort zijn ze op afbeelding te zien in het Francois Ryckhalsmuseum te Mid delburg; ook staan daar realia in de vorm van gebruiksvoorwerpen, die op de boe reninterieurs voorkomen en een collec tie archeologisch steengoed (11e t/m 1 9e eeuw), grotendeels afkomstig uit de Zeeuwse bodem. Voorts een kleine ver zameling karakteristieke keramiek on- derandereuitSiam(14een 15e eeuw): Swankalok en Romeins geld. Meubelen uit de 17e eeuw en grafiek van Rem brandt van Rijn, Adriaen van de Venne, Nicolaes Berchem en Nicolaes de Bruyn, schilderijtjes van onder andere Francois Bossuet (1798-1889) en J. F. Schütz (Middelburg 1 81 7-1 888) vullen de col lectie aan. In mei 1 989 schafte het museum een origineel schilderij van Francois Ryck hals aan, voorstellende een boereninte- rieur uit ±1635. In de Kelderie van het museum worden wisselende tentoonstellingen gehou den. Van 1 juli t/m 30 september 1 989; Originele kopergravures van Adriaen van de Venne naar aanleiding van zijn 400ste geboortejaar. De openingstijden van het museum zijn: van 1 april t/m 30 september: donderdag t/m zaterdag van 1 1.00 tot 1 7.00 uur en verder op afspraak. Laten niet alleen mensen elders in de wereld het werk van Francois Ryckhals bewonderen, maar laten ook zijn heden daagse stad- en provinciegenoten enz. er in het bescheiden museum aan de Dam kennis van nemen. Het is het waard. Het ontstaan van het museum De omstandigheden hebben ertoe ge leid, dat Francois Ryckhals deel ging uit maken van een leven in de 20e eeuw. Een inwoner van Middelburg vond zijn woning te klein. Hij was dus op zoek naar een grotere. Het oog viel toen op een aanbieding: „Te koop: pand Dam 71". Naar de beschrijving van situering, in houd en indeling leek het aanlokkelijk, maarte groot. Het dagblad werd terzijde gelegd en in gauwigheid werd beslist, dat ook dit huis maar bij alle vorige aan biedingen in de vergetelheid moest wor den bijgezet. De nacht direct daarop vulde zich met een droombeeld van het voornoemde huis. Het klinkt niet reëel, wat zweverig wellicht, maar die droom was de aanlei ding tot een afspraak met de makelaar. De dwaaltocht met hem door de prozaï sche bureau-achtige ruimten van het pand (tot voor kort de zetel der provin ciale B.B.), maakten gevoelens en ge dachten los, die omgekeerd evenredig waren aan de beelden die je ogen zagen. Warmte, opgewondenheid ontstond, Gevelstenen Dam 71 te Middelburg. (Foto: Martin Kooman)

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 19