HET KASTEEL VAN ZAAMSLAG (1). „DE TORENBERG" ALS MIDDELPUNT VAN DE AMBACHTSHEERLIJKHEID ZAAMSLAG A. M. J. de Kraker 1. Inleiding De bouwplannen van de gemeente Ter- neuzen voor het terrein „De Torenberg" te Zaamslag, die inmiddels deels zijn ge realiseerd, de activiteiten van de Oud heidkundige Kring „De Vier Ambachten" en de Rijksdienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek ter plaatse, heb ben de belangstelling voor deze site doen herleven1). De toegenomen be langstelling voor „De Torenberg" heeft af en toe de emoties voelbaar doen oplo pen al lijken die laatstelijk enigszins ge luwd 2). Daarom is het nu een aardig mo ment de historie van de plaats, die pas in de zeventiende eeuw zijn huidige naam heeft gekregen wat nader te belichten. Dit zal gebeuren in een tweetal artikelen. In deze bijdrage zal het historisch bron nenmateriaal tot spreken worden ge bracht. Het tweede artikel, van de hand van de provinciaal archeoloog R. M. van Heeringen, zal de resultaten belichten van het archeologisch onderzoek in 1987. De Torenberg is in feite slechts het restant van het middeleeuwse kasteel van Zaamslag tijdens zijn laatste bouw fase. Het is van belang te weten hoe de „Torenberg" als centrum van de middel eeuwse ambachtsheerlijkheid Zaamslag was georganiseerd en heeft gefunctio neerd. Een wellicht nog belangrijker vraag is deze: op welke wijze is de ne derzetting (het dorp met het kasteel) verdwenen? Gebeurde dit al direct tij dens de inundatie in 1 584 of niet? Indien we de laatste vraag ontkennend moeten beantwoorden, op welke wijze werden dorp en kasteel dan „afgebouwd"? An ders gesteld: hoe ging een nederzetting in geïnundeerd gebied langzaam ten on der? 2. Historisch-geografisch kader Laten we eerst eens kijken naar de om geving, waarin het kasteel van Zaamslag is gebouwd, met andere woorden, hoe zag het historisch-geografische kader er uit. Dorp met kasteel lagen op een kreekrug, die door Van Rummelen als een Duin- kerke-ll Afzetting wordt beschouwd en daarmee dateert uit de periode van 250 tot 5 a 600 na Chr. Een afzetting, die, wanneer het om een typische kreekaf zetting gaat een tamelijk zandige struc tuur heeft3). Op twee manieren vinden we daarvoor in het bronnenmateriaal bewijs. De molen te Zaamslag heet den mo/en opt Sant. Bovendien is er te Zaamslag een brouwerij, die alleen maar kan bestaan indien er helder water aan wezig is. Het dorp Zaamslag vormde in de Mid deleeuwen samen met de dorpjes Aen- dijcke en Othene een eiland langs de kust van de toenmalige Honte. Het ei land, dat uit een aantal grotere en kleine re polders bestond was een ambachts heerlijkheid4). De heerlijkheid werd meestal aangeduid met de naam: het Ambacht van Saems/acht ofwel De Drie Prochiën (van Axelambacht). Door verschillende inpolderingen werd het eiland tenslotte met het vaste land van Axelambacht verbonden5). Zaam slag vormde dus tevens de noordelijke grens van het Axelambacht. Op zijn beurt vormde Axelambacht samen met de ambachten van Assenede, Boekhou- te en Hulst weer een aparte bestuurlijke eenheid in het graafschap van Vlaande ren, namelijk„De Vier Ambachten". Hier heeft ambacht niet louter de betekenis van waterschap, maar impliceert een administratieve en tegelijkertijd juridi sche eenheid. De ambachtsheerlijkheid Zaamslag viel dus onder het Axel-am bacht, waartoe sedert 1 565 ook de stad Axel behoorde6). 3. De Ambachtsheerlijkheid „Saemslacht" Zoals de naam het al aangeeft, was Zaamslag een heerlijkheid, die toebe hoorde aan een ambachtsheer, die de ti tel „Heer van Saem-slacht" mocht dra gen. De naam Zaamslag komt al in de teksten voor in 11 63 en die van de eer ste heren van Zaamslag enkele decennia later7). Een dendrochronologisch on derzoek op een drietal stukken eiken hout, wijst reeds op een datering post quem van 11 93 voor wat de eerste brug betreft8). Een datering die in de buurt komt van de eerste bronvermelding van het toponym Zaamslag. Van der Aa daarentegen vermeldt al omstreeks het jaar 980 een zekere Jan van Saem slacht, slaat vervolgens wat eeuwen over en noemt voor de veertiende eeuw pas weer Heer Robert van Zaamslag9). De eigenaar van een heerlijkheid zoals die van Zaamslag, hield niet alleen een groot deel van, zo niet al het grondbezit De Torenberg te Zaamslag ca. 1 970. (detail luchtfoto Slagboom en Peters).

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 31