het kasteel van zaamslag. „de torenberg" als middelpunt van de ambachtsheerlijkheid zaamslag 191 Tabel 1. Verspreiding van het goederenbezit van vrouwe Johanna van Heedtvelde in 153319) plaats goederenbezit* Zaamslag en omstreken: - land 1 04 m 261 r - molens 3 - visserijen 4 - veren 2 - brouwerij te Zaamslag 1 elders: - Boekhouter- en Assenederambacht en omstreken ca. 45 m - Absdale (Hulsterambacht) 23 m - Brussel en omstreken: land, bos en tienden 1 m 1 Gents gemet 44 are 55,9 ca. 300 r 300 Gentse roeden 1 Gents gemet. schout van Axelambacht. Zowel bij ver erving als bij verkoop moest dit aan het leenhof worden gemeld. Er werd dan een nieuw denombrement opgemaakt. In beide gevallen was men aan het leen hof een vergoeding verschuldigd. Dit was het zogenaamde reliefgeld, dat 10/b.pars. bedroeg en het camerlincgeid ten bedrage van 201b.pars. in geval van vererving; in geval van verkoop de tien de penning voor beide verschuldigde rechten2>). Tijdens de zestiende eeuw ging de am bachtsheerlijkheid voornamelijk door vererving over in handen van verschil lende families22). 4. Zaamslag en de Torenberg voor de militaire inundatie in 1584 Bezat Heer Floris van Zaamslag de am bachtsheerlijkheid nog op het eind van de vijftiende eeuw, na hem kwam Philips van Heetvelde in bezit van de heerlijk heid. Hij maakte nogal wat schulden, die hij begin zestiende eeuw niet meer kon aflossen. Dit leidde tot een proces voor het leenhof van de Oudburg. Aanleiding was een achterstallige betaling van 4 Ib.vls. erfrente aan het kloosterTerha- gen met bijgaande kosten23). Kennelijk was het Philips onmogelijk aan zijn fi nanciële verplichtingen te voldoen, want op 1 3 juli 1 508 werd de abdis van Ter hagen, Josine Goessins in het afgewon nen leen, het Schoutdom van Zaamslag, gesteld. Deze verandering werd in de parochiekerk van Zaamslag bekend ge maakt. Vanaf die datum diende Andries- se de Muenc, die het schoutambt van Zaamslag in de praktijk uitoefende alle betalingen aan de abdis te doen24). We nemen aan, dat er achteraf toch een soort regeling tussen Philips van Heet velde en Terhagen zal zijn gekomen, want op 19 mei 1518 was Adolf van Heetvelde bij de auditie van de dijkreke- ning van Zaamslag aanwezig als erf- pachtig schout van Zaamslag25). Zijn dochter Johanna werd na hem erf- pachtig vrouwe van Zaamslag en door vererving kwam de heerlijkheid langs een omweg in handen van Maximiliaan Quarré. Deze wasten tijde van keizer Ka - rel V meester in de Rekenkamer ge weest, maar bij het toevallen van de er fenis - volgens Van der Aa - reeds over leden, zodat zijn zoon Anthonis de am bachtsheerlijkheid toekwam26). Anthonis Quarré, die de ambachtsheer lijkheid ca. 1559/60 erfde was vrijwel nooit op zijn kasteel te Zaamslag aanwe zig. Hij liet het beheer van het domein daarom over aan schout Gillis Baert en de pastoors De Voghelaere en Crabbe. Zij hielden op hun beurt hun heer, die doorlopend te Brussel was zeer regel matig op de hoogte van de laatste ont wikkelingen te Zaamslag. Verder had Quarré ook nog een goede relatie te Gent zitten. Daar hield Willem Anthonis hem van het laatste nieuws op de hoogte en behartigde zijn belangen bij de Raad van Vlaanderen en diverse vorstelijke Murale boog van het kasteel op het voorburchtter rein. (foto auteur, 1 987). Muurrest van het kasteel op het voorburchtterrein (foto auteur, 1 987).

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 33