DE CARTONS VOOR HETSPECULUM ZELANDIAE mededelingen 199 gebracht kunnen worden. Zo zal o.a. een fol der samengesteld worden. Mond op mond-reclame is echter ook nog steeds een geschikt middel om op zaken at tent te maken. Ik roep u dan ook op om van dit middel ruimschoots gebruik te maken. Gezien het succes van de vorige serie en de thematiek van de komende colleges („Ont wikkelingen en hun gevolgen") verwachten de organisatoren ook nu weer een goed be zette aula in de Zeeuwse Bibliotheek te Mid delburg. Nieuwe Fondscatalogus Aan de inspanningen van de redactie van „Het Archief en de Werken" is het te danken, dat binnenkort een volledig bijgewerkte ca talogus van het boekenfonds van het Ge nootschap ter beschikking van leden en an dere belangstellenden zal staan. Over een en ander hopen wij u binnenkort uitvoeriger te kunnen informeren. De verkoop van onze publicaties wordt zo spoedig mogelijk punt van overleg tussen het bestuur en de Commissie Verkoop Publi caties. J.H. KLUIVER Tentoonstelling „Speculum Zelandiae" Tot en met 28 oktober 1989 zullen de zeldza me 17e-eeuwse kopergravures van gezichten op Zeeuwse steden, dorpen en buitenplaat sen nog te zien zijn in de Openbare Biblio theek te Goes (open di,wo. en vr. 10.00 tot 17.00 uur; do. 12.30 tot 17.30 uur; wo,do. en vr. 18.30 tot 20.00 uur; za. 10.00 tot 12.00 uur.) Album met Cartons voor het Speculum Zelandiae In het kader van de tentoonstelling over het Speculum Zelandiae, de bekende reeks van 35 prenten van Zeeland omstreeks 1670 ver schenen, heeft het Genootschap een Album met reproducties van de twaalf in de Zelandia lllustrata bewaard gebleven ontwerptekenin gen voor deze reeks uitgegeven. Dergelijke voorbeeldtekeningen of cartons zijn uiterma te zeldzaam, aangezien zij meestal door het kopiëren verloren gingen. Het album is door onze conservator J. H. Kluiver voorzien van een historische inlei ding over de cartons en het Speculum Zelan diae. Uit het onderzoek zijn nieuwe gegevens over het ontstaan van de prentenreeks en de cartons aan het licht gekomen. Het album, uitgevoerd in fraaijapans papier, bevat de re producties op ware grootte van de cartons met voorstellingen van Zierikzee, Goes, Aagtekerke, Ellewoutsdijk, Waterlooswerve bij Aagtekerke, Zwanenburg bij Oost-Sou burg, Steenhoven bij Vlissingen, Kapelle, Biezelinge, 's-G raven polder, Renesse en Bommenede. In totaal 32 pagina's in oblongformaat. de prijs bedraagt f 15,-. Leden genieten een kor ting van 10%. Bestellingen kunnen worden gericht aan het bureau van het Genootschap, Kousteensedijk 7, 4331 JE Middelburg tel. 01180-30347. Van harte aanbevolen! Bundel over Johan de Brune Het Genootschap is voornemens als deel 6 van de werken een bundel rondom de Zeewse staatsman-dichter Johan de Brune (1588- 1658) uit te geven. Het betreft de publicatie van de voordrachten gehouden op het con gres ter herdenking van het 400e geboorte jaar van De Brune, in 1988 te Utrecht gehou den. In dit nummer treft u een inlegvel aan met nadere informatie en een bestelstrook. Van harte bij u aanbevolen. NATUURKUNDIG GEZELSCHAP MIDDELBURG Lezingenprogramma 1989-1990 Vrijdag 20 oktober 1989: Drs. C. W. ledema, Rijkswaterstaat, Directie Zeeland, over „Aktief Biologisch Beheer in het Zoom-meer". Vrijdag 17 november 1989: Prof. dr. J. P. Woerdman, Huygens Labora torium, Leiden, over „Licht geïnduceerde drift". Vrijdag 19 januari 1990: Dr. HE. de Swart, Instituut voor Meteorolo gie Oceanografie, R.U. Utrecht, over „Hoe voorspelbaar is het weer?". Vrijdag 9 februari 1990: Ir. C. Kamminga, Vakgr. Informatietheorie, T. U. Delft, over „Sonar bij Dolfijnen". Vrijdag 16 maart 1990: Dr. F. van Knapen, Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne, Biltho- ven, over „Parasitaire Zoonosen: Toxoplas ma Toxocara". Woensdag 18 april 1990: Ir. Th. G. Martijn, Directeur van de Vereni ging van Exploitanten van Waterleidingbe drijven in Nederland, Rijswijk, over „De openbare drinkwatervoorziening van Neder land". De lezingen van het Natuurkundig gezelschap worden gehouden in zaal 1 en II van de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7 te Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. Belangstellenden zijn van harte welkom.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 41