„EEN INDRUKWEKKENDE STAAT VAN DIENST... Toespraak van de heer Commissaris der Koningin, dr. C. Boertien bij de uitreiking van de Zeeuwse Prijs van Kunsten en Wetenschappen op 26 september 1989 in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. De provincie Zeeland voert al sinds jaar en dag een actief cultuurbeleid; een be leid dat met name gericht is op de tot standkoming van een zo breed mogelijk cultureel aanbod in deze provincie. Een beleid dat voornamelijk in de voorwaar denscheppende sfeer ligt, namelijk door het (mede)-subsidiëren van allerlei cul turele activiteiten en organisaties. In dit beleid is echter ook oog voor de per soon, het individu, de mensen die hun talenten ten dienste stellen of hebben gesteld voor het grotere en hogere cul turele goed in Zeeland. De provincie Zeeland kent daartoe twee culturele prijzen: - de aanmoedigingsprijs Jong Zeeuws Talent op het gebied van kunsten of wetenschappen. Sinds de instelling van deze prijs in 1966 is deze aan vijftien talentvolle Zeeuwen en een talentvolle Zeeuwse popgroep toe gekend. Het is opvallend dat onder deze prijswinnaars tot nu toe nog geen enkele getalenteerde jonge De stampvolle Concert- en Gehoorzaal. Zeeuwse wetenschapper is. Dat de prijs aan Jong Zeeuws talent wordt toegekend hebt u zojuist kunnen ho ren en zien want Marianne Boer en Maurice Heugen zijn de meest re cente winnaars van deze prijs. Deze prijs wordt aan het begin van de car rière toegekend. - De tweede culturele prijs betreft de Zeeuwse prijs voor Kunsten en We tenschap; vreemd genoeg is weten schap bij de instelling van de prijs in het enkelvoud gebruikt. Wat hiervan de reden is, is nog steeds niet duide lijk. Of heeft men hierbij op slechts een bepaalde wetenschap geduid? Sinds de laatste vijftien jaren wordt er steeds gesproken van „weten schappen". De Zeeuwse prijs is in 1956 ingesteld. De toenmalige Stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk meende toentertijd „dat het, in het alge meen verband der van provinciewege te nemen maatregelen in het belang van het culturele leven, aanbeveling zou ver dienen over te gaan tot instelling van een provinciale prijs voor de kunst. Deze prijs zal het kader van een „excel lentie-prijs" moeten dragen voor dege nen, die zich bijzonder onderscheiden door het maken van een kunstwerk of door andere prestaties op kunstgebied, waardoor zij zich verdienstelijk hebben gemaakt voor het culturele leven of de bevordering daarvan in de provincie Zeeland". U merkt, in die tijd was het schrijven van beleidsaanbevelingen met zwierig taal gebruik ook nog een kunst. Met de in voering van de nieuwe zakelijkheid lijkt het wel of de beheersing van de Neder landse taal ook minder belangrijk ge worden is. In ieder geval, het idee om een Zeeuwse prijs in te stellen viel bij het toenmalige college van Gedeputeerde Staten van Zeeland in goede aarde. Dit college was wel van mening dat deze prijs toch wel bijzonder diende te zijn en te blijven want in zijn reactie schreef het college „het wil ons voorkomen dat de Zeeuwse Prijs slechts in bijzondere gevallen, waarbij het gaat om de waardering en erkenning van in hun soort unieke en kwalitatief op hoog peil staande presta ties in het belang van of ter bevordering van het Zeeuwse culturele leven dient te worden toegekend". Dit college stond geen jaarlijkse cultuurprijs gebonden aan een bepaalde tak van culturele werkzaamheid voor ogen. De Zeeuwse Prijs zou een ander karakter dienen te hebben; meer gericht op het (foto's: Wim Helm)

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 7