„een indrukwekkende staat van dienst. 166 Een gouden draagpenning algemeen cultureel belang van de ver diensten van de prijswinnaar. Het college beschouwde de toekenning van de Prijs dan ook niet als een jaarlijks terugkerend evenement maar de toe kenning ervan zou meer een exclusief karakter dienen te hebben. In feite is dit standpunt in de zowat 35 jaar dat de Prijs nu bestaat niet veranderd. De Zeeuwse Prijs heeft nog steeds een ex clusief karakter hetgeen moge blijken uit het aantal malen dat zij sinds het ont staan is toegekend. Inclusief de nieuw ste prijsdrager is de Prijs elf keer toege kend. Inde vijftien jaar dat ik in deze pro vincie Commissaris der Koningin ben, is dit de derde keer dat mij de eer te beurt valt de Prijs uit te mogen reiken. Ik zou nog meer kunnen vertellen over het wel en wee vandePrijsmaarwildan nu toch komen tot de persoon van de elf de zeeuwse Prijswinnaar. Dit betreft u, mijnheer de Bruin, in de wandelgangen vaak alleen bij uw initia len MP genoemd. Vanaf vandaag zult u officieel worden opgenomen in de luis terrijke lijst van Zeeuwse Prijswinnaars; een lijst waarin persoonlijkheden als mej. R. Ghijsen, J. J. van Schagen, Eduard Flipse, De Lussanet de la Sablo- nière. Hans Warren, mevrouw Van den Broecke-de Man, De Kok en Van der Weel al zijn opgenomen. Ik ben blij ook vandaag weer enkele van deze prijswin naars te kunnen begroeten. Ik wil me nu beperken tot de elfde prijs winnaar, de heer M. P. de Bruin. De heer De Bruin heeft een indrukwekkende staat van dienst en ik dien me tot hoofd lijnen daarin te beperken; als ik dit niet zou doen, dan zou de tijd van de gehele uitreiking daaraan besteed dienen te worden. Hoewel alle Zeeuwse Prijswinnaars een algemeen Zeeuws cultureel belang heb ben gediend kan men bij iedere prijs winnaar wel een zekere karakterisering maken. Om enkele voorbeelden te noe men, bijvoorbeeld mevrouw Van den Broecke-de Man cultuur en dialectolo gie, de heer G. de Kok cultuur en journa listiek. Bij u mijnheer De Bruin, zou ik graag willen spreken van de Zeeuwse prijs voor Kunsten en Populaire Weten schappen, dat wil zeggen door uw vele publicitaire en andersoortige activitei ten heeft u ook bij de doorsnee-Zeeuw belangstelling weten te kweken voor de geschiedenis van Zeeland. Bij uw afscheid als hoofd van het Zeeuws Documentatiecentrum kreeg ik van u een leuke uitleiding. In dit stukje, „Nie te riekelik" genaamd, gaf u naar mijn mening uw achtergrond en per soonlijke drijfveren bloot. Ik denk dat ik met twee trefwoorden, namelijk „Ge woon doen", zowel in deze combinatie als afzonderlijk, zowel in praktische als in kwalitatieve zin, uw persoon goed sa menvat. Marinus Pieter de Bruin, geboren 1 922 te Middelburg; een gewone Middel burgsejongen, die voornamelijk door ei gen inspanningen zich heeft weten op te werken tot erkend provinciaal histori cus. Dames en heren, in andere provin cies hebben ze apart provinciale histori ci aangesteld; in Zeeland isdeze behoef te nooit zo groot geweest aangezien wij de heer De Bruin hadden. Dat hij deze er kenning ook buiten Zeeland heeft gekre gen mogebl ij kenu it deaanhemin1983 toegekende Edo-Bergsma-ANWB-prijs. De heer De Bruin had reeds op jonge leeftijd een meer dan normale belang stelling voor het verleden maar werd niet in de mogelijkheid gesteld aan een universiteit te gaan studeren. Ondanks deze factoren heeft hij met een grote zelfdiscipline en na een harde leerschool zich ontwikkeld tot wat hij nu is. Zijn in stelling kan met „gewoon doen" geka rakteriseerd worden. „Gewoon" door de zaken gewoon aan te pakken, door ook over alledaagse zaken te schrijven, door op een gewone be grijpbare manier over specialistische onderwerpen te schrijven, door het per soonlijk contact met mensen steeds voorop te blijven plaatsen, door gewoon zichzelf te blijven, geen valse pretenties te hebben. „Doen" door zijn vele activi teiten in en buitenom zijn werk, ook na zijn pensionering. Het werk dat hij heeft verricht voor het Zeeuws Documentatie centrum is genoegzaam bekend; ook de provincie deed nooit tevergeefs een be roep op hem. De provincie was niet de enige; ook andere organisaties deden dit beroep. M. P. de Bruin is bij het grotere publiek bekend geworden door zijn vele publikaties en boeken over de Zeeuwse geschiedenis, het Zeeuwse land en de Zeeuwse cultuur. Hij is echter ook jaren lang de drijvende kracht geweest achter het Zeeuws Tijdschrift; 10 jaar redacteur van het jaarboek „Archief" van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen; een belangrijke rol bij de tot standkoming van de Zeeuwse Encyclo pedie; meer dan 40 jaar archivaris van het Waterschap Walcheren; archivaris van de Gereformeerde kerk van Middel burg en de Classis Walcheren; sinds 1977 bestuurslid en eindredacteur van het bulletin van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken; bestuurslid- en advi seurschappen bij onder andere de Bel-

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 8