het kasteel van zaamslag (II) 212 Detail van de goot tijdens de opgraving. Foto ROB, Amersfoort. De grachtdelen staan niet meer met el kaar in verbinding. In de volgende fase (3b) worden de muren ter breedte van de gracht bekleed met natuursteen. Deze natuursteen (Ledesteen uit het gebied tussen Gent en Brussel) bestond uit 11 lagen van 70 cm tot 2 meter boven NAP. Waarschijnlijk werden ook in deze fase de dreefmuren in de richting van het van het eiland wordt in steen geboud. Een gedeelte van de (ophaal)brug blijft van hout. Vondsten zijn schaars en ko men niet uit een gesloten context. De ar cheologische dateringsmethoden zijn dan ook snel uitgeput: alleen de strati grafie en het formaat van de baksteen staan ons ter beschikking. Zowel de „poorttoren" als een over het terrein lo pende goot (Afb. 8) zijn gemetseld van rode bakstenen met een formaat van 31 x 1 6 x 8 cm. De goot loopt over de mest- kuilen van fase 1 en dateert daarmee van na ca. 1 250. De datering van het steen formaat is daarmee in overeenstem ming.'0) Hoewel de overstroming in een latere fase en het relatief kleine onder zochte oppervlak een bewijs in de weg staan, kon in de opgravingsputten aan de rand van de voorburcht geen ring muur worden waargenomen. De hoofdburcht zal in deze fase zeker in steen zijn uitgevoerd geweest. Weder om kan zowel op een Zeeuws als een Vlaams voorbeeld van een vergelijkbaar 1 3de eeuws poortgbouw worden gewe zen als parallel voor het kasteel van Zaamslag. Het Zeeuwse voorbeeld be treft het kasteel van Haamstede op Schouwen-Duiveland (Afb. 9).") Het dateert uit het laatste kwart van de 1 3de eeuw. Een verschil met Zaamslag is dat het om de toegang tot het eigenlijke, in oppervlak fors bemeten, ommuurde kasteelterrein gaat. Een voorburcht is niet aanwezig. Het Belgische voorbeeld treffen we aan in het Hof ten Dam me te Melsele, vlakbij Antwerpen aan de Schelde gelegen (Afb. 10).'2) In een oorkonde uit 1373 wordt deze poorttoren, die volgens de opgraver omstreeks 1300 gebouwd moet zijn, een „aguewette" genoemd. Via een houten brug over de gracht en door deze „waaktoren" kon de nederzet ting worden betreden. Blijkbaardeed de toren dienst voor een tijdige signalering van ongewenste bezoekers die over de Schelde naderden. 5. Fase 3: verdere verstening (Afb. 11) Het poortgebouw op het voorburchtter rein heeft een zeer ingewikkelde bouw geschiedenis. Fase 3a toont de verbouw van de poort tot een toren met een recht hoekig grondvlak. De afmeting van de baksteen is afgenomen tot 29 x 1 3 x 7 centimeter. Het grondplan vertoont te vens een lichte draaiing waarvoor geen reden aangegeven kan worden. Ter plaatse van de vroegere brug is nu een waterkerende dubbele muur aanwezig. Het kasteel van Haamstede in het laatste kwart van de 13de eeuw. NaarRenaud en Van Straaien 1971. Vereenvoudigd gedeelte van de opgravingsplatte grond van het Hof ten Damme te Melsele, België. Naar gegevens van R. van Hove, Archeologische Dienst Waasland, Sint Niklaas.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 10