veertig jaar zeeuws tijdschrift 224 zen in de herberg van Bodderij. Stijn Streuvels: „We landden aan in een kraakzindelijk doeningje bij Moeder Bodderij, in de ouderwetsche gelagka mer, in de blijde bijeenkomst der land schapsschilders. Moeder knikte ons vriendelijk goeëndag en verdween in de zijkamer." Met het prentenboek hebben we abonnees verdiend. Ook gaven er zich op als lid van hetZeeuwsch Genoot schap omdat het tijdschrift in het pakket zat; het „Archief" werd dikwijls als te zware kost ervaren. De Bree overleed plotseling op 28 maart 1977: hij was een van de werkers van het eerste uur. Het vijf en twintig-jarig bestaan van het tijdschrift werd sober gevierd; de staat derfinanciën liet overigens geen uitbun dig feestbetoon toe. De abonnees ont vingen als aandenken een afbeelding naar een ets van Dirk van Gelder, een Walchers landschap voorstellend, met daaronder een gedicht van Hans Warren „Nazomer op Walcheren". Het is het ou de Walcheren dat wordt beschreven: „De meidoornhagen langs de smalle wegen kammen halmen uit ieder wagenvoer, krakende karren strooien gouden regen van tarwekorrels over deel en vloer." Meer aandacht dan het jubileum kregen de monumenten maar het was dan ook het monumentenjaar 1 975. De speciale nummers van het tijdschrift trokken de aandacht. Een zeer omvangrijk nummer in 1 965 was de special „Zeeland 1 965- 1 975". Voor het idee, tekst en tekstver zorging tekent M. C. Verburg, voor de vormgeving G. A. de Kok. Wie ook maar enige betekenis had in Zeeland heeft hieraan meegewerkt. Sterk ligt de na druk op de economische aspecten, maar ook waterstaat - de natte en droge - als mede landbouw, landschap, bouwnij verheid en planologie krijgen ruim de aandacht. Een nieuwe era is bezig te groeien. „De groei is plotseling toch ge komen, zeggen wij in 1961." Wie het schema studieobjecten bekijkt in het midden van het tijdschrift, kan constate ren wat er verwerkelijkt is, maar geen Reimerswaalplan, nog geen vasteoever- verbinding Westerschelde, geen inpol dering Land van Saeftinge, geen noord zuid spoorlijn. Als special kunnen verder het Oosterscheldenummer, het bevrij dingsnummer en het nummer gewijd aan het landschap worden genoemd. Het milieu komt aan de orde in het num mer dat samen met de medewerkers van de Erasmusuniversiteit is gemaakt (1976, no. 4/5). Bestuur, volksgezond heid, onderwijs en geschiedenis zijn an dere onderwerpen in dit nummer. Aan de jaargang 1 976 werd nog een extra nummer toegevoegd gewijd aan dr. Hendrika Ghijsen die in dat jaar over leed, 91 jaar oud. Met het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten heeft zij ook een monument voor zichzelf gesticht. Een van de belangrijkste auteurs voor het tijdschrift was dr. P. J. Meertens. Zijn opstel over de opkomst van het socialis- NAZOMER OP WALCHEREN De flesseperen glanzen in de blaren de abrikozen blozen door hun dons. Plots wankelt op de wind een koningsvaren de siësta breekt in hoog insectgegons. De meidoornheggen langs de smalle wegen kammen halmen uit ieder wagenvoer, krakende karren strooien gouden regen van tarwekorrels over deel en vloer. De mussen dik doorvoed lezen slechts zelden en traag een aar uit deze overvloed. Om een verroeste zonnewijzer melden de zwaluwen zich voor een afscheidsgroet. Achter de parken blinken spitse zeilen van jachten op een tintelende stroom. Zilt blijft de wind in de gordijnen wijlen en wisselt zijn geheim met golf en boom. Afltt tding naar nr. ra tan Dtrk tan Gelder. Gr dicht genomen uit de Walcherse Verzen r ar. Hans Warren Rijmprent, aangeboden aan de abonnea, ter gelegenheid tan het njfentuznngjang balaar. tan het Zeeuws Tijdscbn)l Gedrukt bij Den Boer. Middelburg. 1976

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 22