EEN NAAMSVERWISSELING Tineke van Oosten Vorig jaar (d.d. 14-1 2-1 987) betrok het Adviesbureau voor Ruimtelijk Beleid, Ontwikkeling en Inrichting (RBOl) het pand Nieuwstraat 27 te Middelburg. De nieuwe bewoners waren nieuwsgierig naar de historie van het pand, hebben daar een en ander over uitgezocht en ontdekten een onjuistheid in de naam geving. Enkele historische gegevens Het pand is gebouwd tijdens de eerste stadsuitbreiding rondom het Abdijcom plex tot aan de binnengracht van Mid delburg. Deze uitbreiding vond plaats in het midden van de 1 3e eeuw. De exacte datum van de bouw van de Nieuwstraat is niet bekend. Het is niet uitgesloten dat het huidige pand nr. 27 is ontstaan uit een verbouwing van twee oudere pan den. Wanneer namelijk een oude door snede van het pand wordt bezien (van vóór de verbouwing van 1958) vallen twee zaken op: er waren twee kappen en de bebouwing onder deze kappen ver toont duidelijke hoogteverschillen tus sen de verdiepingen. Mogelijk lag tussen beide panden in vroeger jaren een steeg- De Lodewijk XVI-omlijsting van de voordeur van „Niet altijt Somer". je dat later is overbouwd. Een bevesti ging hiervan kan zijn dat de entree van het steegje dat thans de voordeur vormt gekenmerkt wordt door een veel latere stijlperiode dan de bebouwing van de „De Vergulde Schrijfkoker" alias „Niet altijt Somer" beide oorspronkelijke panden. De voor deuromlijsting is namelijk uitgevoerd in Lodewijk de XVI-stijl, hetgeen duidt op een verbouwing in de tweede helft van de 1 8e eeuw of later. in de zon, in de buitenbocht van de Nieuwstraat.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 24