een naamsverwisseling 227 In 1958 heeft een grootschalige verbou wing van het pand plaatsgevonden, ten behoeve van de Provinciale Planologi sche Dienst (PPD) die het pand wilde be trekken. Aan de achterzijde heeft een - weinig in de binnenstad passende - uit breiding plaatsgevonden ten behoeve van vergaderruimte en een tekenzaal. Het pand is voorts geschikt gemaakt als kantoor door onder meer toevoeging van toiletgroepen en kasten en door het aanbrengen van plafonds. Hierbij zijn helaas de eikenhouten balken uit het zicht verdwenen. Na de PPD heeft geruime tijd het Econo misch Technologisch Instituut (ETI) het pand bewoond, vervolgens weer een af deling van de PPD en nu het adviesbu reau RBOI. In deze periode hebben en kele ondergeschikte verbouwingen plaatsgevonden. Tijdens de verbouwing en renovatie in 1958 waren veel panden in de binnen stad van Middelburg sterk verwaarloosd en kan verondersteld worden dat veel namen van de gebouwen niet meer lees baar waren. Voor de juiste naamgeving moest van archieven gebruik gemaakt worden. De naamgeving Fokker heeft in 1 904 de naamgeving van de Middelburgse panden beschre ven. Daaruit is af te leiden dat in 1 596 het pand G 220, Nieuwstraat 25 de naam droeg van „De vergulde Schrijfko ker" en het naastliggende pand, Nieuw straat 27 „Niet altijd Somer". Uit deze gegevens blijkt dat in ieder geval in 1 596 voor pand nr. 27 reeds sprake is van één pand. (De huidige vormgeving van de voordeur is dan uitsluitend een modieuze aanpssing geweest.) Op basis van deze gegevens is er geen twijfel aan de naamgeving mogelijk. Maar waarom zijn de namen dan verwisseld? Verondersteld mag worden dat de naamsverwisseling heeft plaatsgevon den na de periode van verval van de be bouwing van de binnenstad. De direc teur van de PPD, de heer De Vink was betrokken bij de renovatie en verbou wing van 1958. Hij bevestigt dat des tijds geen namen meer op de panden leesbaar waren. Bij de vaststelling van de naam is niet gebruik gemaakt van de gegevens van Fokker. De Vink vertelt dat de naam zo goed mogelijk is terugge zocht maar dat bij het tellen van de wo ningen een fout isgemaakt. Waarschijn lijk is pand nr. 27 voor twee panden ge teld en heeft het de naam gekregen van het grootste pand. Dat zou dan de Ver gulde Schrijfkoker zijn. Daarmee was de naam „Niet altijt Somer" vervallen. Bij de totale renovatie van de Nieuwstraat zal gebleken zijn dat er een vergissing in het „Niet altijd winter", in de schaduw, in de binnenbocht van de Nieuwstraat. (foto's Wim Helm)

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 25