diepzeevis aangespoeld te ritthem! 230 De chimaera-fragmenten die te Ritthem zijn gevonden, reken ik tot de soort Eda- phodon antwerpiensis, Leriche, 1926. Van deze soort zijn ook enkele fragmen ten bekend uit de omgeving van Antwer pen. In fig. 1 is een reconstructie weer gegeven van 'het dier zoals dit er zou hebben uitgezien. De figuren 2 en 3 ge ven de in Antwerpen gevonden frag menten weer en laten duidelijk zien hoe de kauwelementen of tandplaten in de kaakfragmenten zijn ingebed. Behalve de kaakfragmenten zijn er ook vondsten bekend van de dorsale stekel, die ingeplant is vooraan de eerste rugvin en gekenmerkt wordt door de twee rijen weerhaakjes aan beide zijden van de achterrand, zie afbeelding 3. In figuur 4 wordt getoond hoe een kaak- fragment is ingepast in een volledige bo- venkauwplaat, zowel links als rechts bi lateraal symmetrisch; ook in de onder kaak is dit het geval. De kauwplaten van deze vissen zijn te herkennen aan detypischestructuurvan de vele schuingeplaatste kanaaltjes, holle staafjes in feite, die aan de kauwzij- de in een porie uitmonden. Hierdoor ziet het kauwoppervlak er uit alsof het heel fijn is geperforeerd. Wellicht is deze structuur de oorzaak van de misvatting dat het hier om Bryozoa zou gaan. De voorwerpen die door Hubert zijn ge vonden laten ook heel duidelijk deze ty pische structuur zien; figuur 6 is een groot kaakfragment met daarin de kauwelementen met de poriën. De af metingen van dit voorwerp zijn: lengte 5 cm, breedte 2 cm. Ook in de losse kauwelementen van af beelding 7 is deze structuur goed waar neembaar. Voor zover mij bekend, is er nog niet eer der een vondst van een kaakfragment met daarin de kauwelementen in Zee land (of wellicht eldersin Nederland) ge daan; vandaar dat dit zeker deze mel ding verdient. Losse kauwelementen worden wel eens sporadisch gevonden maar niet altijd als zodanig herkend. Tot slot geven de figuren 8 en 9 afbeel dingen van enkele nog recent voorko mende Chimaeridae. Literatuur: Algemene Inleiding tot de Paleontologie, door Spe- leologische Stichting Deurne en Gloria Maris, Ant werpen, 1 973-1 974, p.p. 290-291pl. 24, fig. 9 en 47. (fig. 1-2-3). Fossil Shark and Fish Remains of North America, by: G. R. Case, 1 967, p. 8, fig. 32-33-34, p. 14,fig.67. (fig. 8). Haaientanden en andere Tertiare visresten uit Kallo (België), door: W. in't Hout. G.E.A. December 1985, vol. 1 8, nr. 4, p.p. 1 25-1 60, p.p. 141-1 42, afb. 33. (fig. 4-5). Leven in de Oceaan by: N. B. Marsshall, 1 973, uitg. Moussault, Amsterdam-Antwerpen, p.p. 108 en 264, p. 210, fig. 216. (fig. 9).

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 28