Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen ADRES BUREAU GENOOTSCHAP Kousteensedijk 7 4331 JE Middelburg Telefoon 01180-30347 Het bureau is geopend op maandag, woensdag en vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Via de telefoonbeantwoorder kunnen echter op alle dagen van de week bestellingen, medede lingen en verzoeken om inlichtingen ook buiten de kantooruren plaats vinden. Commissie voor de Verzamelingen Tot conservator van Boeken en Handschrif ten is benoemd dr. F. F. X. Smulders als op volger van drs. H.J. Zuidervaart, die de wens te kennen heeft gegeven om terug te treden. Commissie Verkoop Publicaties In plaats van de heer A. Teunis, die uit de commissie wilde treden, is de heerj. A. Hey- se, thesaurier van het genootschap, tot lid van de commissie benoemd. De overige le den zijn de heren A. D. J. den Hartog en B. Oele. Nu de nieuwe Fondscatalogus gereed is, zal de commissie in opdracht van het bestuur een plan ontwikkelen om de verkoop van de genootschapspublicaties te stimuleren. Zij zal dit januari a.s. aan het bestuur voorleggen. Stichting Omroep Zeeland De heer A. Teunis is door het bestuur van het genootschap voorgedragen voor herbenoe ming in het algemeen bestuur van de stich ting. Uitreiking erepenning aan dr. P. Scherft Na in 1988 tot honorair conservator be noemd te zijn, mocht de heer Scherft op 31 oktober jl. in een vergadering van het alge meen bestuur nu ook een ander eerbewijs in ontvangst nemen: de repenning van het ge nootschap. De daarbij behorende oorkonde maakt ge wag van „de wetenschappelijke verdiensten in het algemeen en van zijn wetenschappelij ke arbeid en publicaties voor het genoot schap in het bijzonder". Het is vooral aan dr. Scherft te danken dat de belangrijke genootschapsverzameling, de historisch-topografische atlas Zelandia lllus- trata, weer tot bloei is gekomen. In 1977 deed hij als Rijksarchivaris in Zeeland het aanbod deze collectie in beheer te nemen, teneinde tot een betere toegankelijkheid en verzor ging te komen. Het bestuur van het genoot schap aanvaardde dit aanbod, waarna de col lectie van het Zeeuws Museum naar het Rijksarchief werd overgebracht en een uitge breid plan voor een nieuwe materiële verzor ging werd gerealiseerd. Deze zorg is door dr. Scherft na zijn pensionering noggeruime tijd voortgezet in zijn functie als genootschaps conservator. Daarnaast maakte de heer Scherft zich zeer verdienstelijk voor het ge nootschap door zijn wetenschappelijk werk. In 1984 verscheen zijn studie „Een speur tocht door Zeeuws Muziekverleden" als deel 2 van de „Werken", een studie, vrijwel geheel op bronnenonderzoek gebaseerd, waarmee baanbrekend werk is verricht. Ook was hij de initiatiefnemer tot de uitgave van het „Testament Bommenee", dat in 1988 als deel 4 van de „Werken" verscheen. Naast de leiding van het project nam hij ook het grootste deel van de annotatie op zich. Van zijn „wetenschappelijke verdiensten in het algemeen" getuigt o.a. zijn dissertatie „Het Sterfhuis van Willem van Oranje (1584- 1609)", Leiden 1966. Deze studie geldt nog steeds als een gezaghebbend werk in de Ne derlandse historiografie. Ook in „De Nationale Synode te Middelburg in 1581" (Middelburg, 1981) zijn publicaties van zijn hand opgenomen, o.a. een transcrip tie van de oudste notulen van de classis Wal cheren. Als Rijksarchivaris voerde dr. Scherft een ac tief tentoonstellingsbeleid, waarvan het ge nootschap nog steeds de vruchten plukt. Daarmee zijn we weer terug bij het genoot schap, waarvan de voorzitter, na uitvoerig bij de verdiensten van de heer Scherft stilgestaan te hebben, onder flitslicht en applaus de ere penning aan dr. Scherft uitreikt, daarbij ook mevrouw Scherft met bloemen in de hulde betrekkend. In zijn dankwoord sprak de gehuldigde zijn vreugde uit over de hem toegekende onder scheiding. Kort releveerde hij zijn bemoeie nissen met de Zelandia Illustrata en beklem toonde vooral het feit, dat hij dit alles zonder medewerking van anderen nooit had kunnen volbrengen. Het nieuwe clavecimbel van de Werk groep Muziek in gebruik genomen Op zaterdagavond 11 november 1989 werd het nieuwe clavecimbel van de Werkgroep Muziek voor het eerst in het openbaar tot klinken gebracht en hoe! Niemand minder dan Gustav Leonhardt, vermaard Neder lands clavecinist, had zich bereid verklaard het allereerste concert te geven. Met werken van Froberger, Forqueray en Bach liet de concertant zijn toehoorders ken nis maken met de rijke klankkleur en andere muzikale eigenschappen van het nieuwe in strument. Het rijk geschakeerde en conge niale spel van Leonhardt, het fraaie uiterlijk van het clavecimbel en de prachtige ruimte van de Burgerzaal van het stadhuis in Middel burg, waar het concert gegeven werd, maak ten de ingebruikneming tot een onvergete lijk gebeuren. De Werkgroep Muziek kan zich geen mooiere eerste publieke bespeling gewenst hebben. Na afloop mocht de bouwer, Joop Klinkha mer te Amsterdam, naast Gustav Leonhardt in de hulde delen. Voor het begin van het concert schetste de heer Meys, voorzitter van de Werkgroep, de voorgeschiedenis, die in de aankoop van juist dit instrument uitmondde en bracht behalve aan de bouwer ook aan de geldverstrekkers de dank van de werkgroepleden over. Daar bij werd het werkgroeplid, mevrouw mr. M. Adriaanse-Quint, wegens haar bijzondere be moeienis met de nieuwe aanwinst met bloe men bedacht. Wij wensen de Werkgroep van harte geluk met dit fijne instrument. Van het clavecimbel kan in beginsel bij alle concerten in Zeeland gebruik gemaakt worden op de voorwaar den, die in het door de Werkgroep opgestel de gebruiksplan zijn neergelegd. Daarnaast zal het ook beschikbaar zijn voor het muziek onderwijs in onze provincie.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 32