zeeuwse radio begint tijdens de jaarwisseling 207 menten in deze provincie zullen in 1 990 al aanleiding kunnen zijn voor extra uit zendingen. Daarnaast is het de hoofdre dactie mogelijk om van het basis-pro grammaschema af te wijken indien de actualiteit daartoe aanleiding geeft. Men kan hierbij denken aan calamiteiten (een gifwolk, die naaronze contreien drijft) of weersomstandigheden die de samenle ving ontwrichten (strenge winter, hete zomer, harde storm of luchtverontreini ging). Luisteraars die hun toestel permanent hebben afgestemd op de etherfrequen ties Goes FM 101.9 MHz, Philippine FM 97.8 MHz of eventueel op de kabelfre quenties die in hun woon- of verblijf plaats gelden, behoeven van die uitzen dingen niets te missen. Voorbereiding Sinds het begin van het afgelopen jaar is hard gewerkt aan de verbouwing van het voormalige gemeentehuis in Oost-Sou burg. Nadat de gemeente Oost- en West-Souburg haar zelfstandigheid verloor en werd toegevoegd aan de ge meente Vlissingen, heeft dit gebouw al lerlei functies gehad. In de loop der tijd werd het omgedoopt tot „Middenhof" (Ervaren Souburgers blijven spreken van 't Geminte-uus. De gemeente Vlissin gen, jonge Souburgers en import hou den het op Middenhof. De nieuwe bena ming, voor allen, luidt: „Omroep Zee land"). Eerst moest het worden leeggehaald, vervolgens moesten muren worden ge slecht en ruimte worden gemaakt voor de nieuwe lift. Daarna kon pas worden begonnen aan de totstandkoming van een nieuwe indeling, aangepast aan de eisen van de tijd en van de Zeeuwse om roep. Op de begane grond ontstonden de kantoorruimten voor redactie, archief en administratie, alsmede de foyer met receptie. Aansluitend op het redactielo kaal kwam de kleinste uitzendruimte tot stand. De eerste verdieping, met de voormalige raadzaal als markantste vertrek, werd gereedgemaakt om er twee grotere, multi-functionele uitzendstudio's in te kunnen huisvesten. Het vijftig jaar oude gebouw onderwierp zich geduldig aan slopers en bouwers, die onder leiding van Jan de Lignie uit Grijpskerke zijn inwendige ingrijpend veranderden. Toch zullen stille getuigen blijven herinneren aan de oorspronkelij ke functie van het gebouw in de Sou- burgse gemeenschap. Óok in de nieuwe situatie prijkt links naast de voordeur het wapen van Zeeland in de gevel en rechts dat van het zelfstandige Souburg. Ver der zijn overal de glas-in-loodramen ge spaard gebleven. Meteen al bij binnen komst valt het oog op de originele tocht deuren met glaswerk, dat eertijds werd geschonken door de Souburgse mid denstand (Nemidso) en de Souburgse sportclub (RCS). Speciale vermelding verdienen de drie ramen Geboorte-Hu welijk-Dood indekleinestudioopde be gane grond. Zij herinneren blijvend aan de secretarie op het voormalige ge meentehuis. Toekomstige programma makers wier gedachten even van het werk afdwalen zullen erdoor bepaald worden bij de traditionele loop van het leven zelf. Ook het uurwerk in het karak teristieke torentje, sedert lang in het on gerede, is dankzij de gemeente Vlissin gen weer in zijn oude luister hersteld. Radiotechniek Tegelijkertijd met het begin van de ver bouwingswerkzaamheden benoemde het dagelijks bestuur van de Stichting Omroep Zeeland Leen Schaap uit Hilver sum tot chef-techniek. Schaap is één van de meest ervaren radiotechnici in Nederland en hij was laatstelijk werk zaam als cursusleider bij Santbergen, het opleidingsinstituut van de Neder landse omroep in Hilversum. Samen met schrijver dezes ontwikkelde hij een filosofie voor de radiotechnische aspecten van het in de toekomst te voe ren programmabeleid. Dit leidde tot het algemene uitgangspunt, dat - binnen fi nanciële kaders - technisch vrijwel alle programmasoorten tot de mogelijkhe den moeten kunnen behoren: de snelle actualiteit, waar die zich ook afspeelt in onze waterijke provincie, de recht streekse lokatieuitzending met muzikale onderdelen, de documentaire, het con certprogramma. Een tweede uitgangspunt luidde: we moeten voorbereid zijn op zendtijduit breiding in de toekomst. Met deze gegevens werd de miljoenen gulden kostende radio-technische in stallatie besteld, een up-to-date sy steem, waarvoor bij de samenstelling uitvoerig werd geprofiteerd van ervarin gen en werkwijzen bij radiostations in binnen- en buitenland. De techniek valt grofweg in vier delen uiteen. Eerst zijn er de drie studio's in het

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 5