HET KASTEEL VAN ZAAMSLAG (II) Archeologisch onderzoek op het voorterrein van de Toren berg R. M. van Heeringen 1. Inleiding De zware storm die in de vroege morgen-uren van dinsdag 1 februari 1 983 de monumentale boerenschuur op het voorterrein van de Torenberg in Zaamslag in Zeeuws Vlaanderen verniel de, bezegelde tevens het lot van dit deel van het meer dan zeven eeuwen in de ondergrond gaaf bewaarde kasteelcom plex.1) Het bestemmingsplan van de ge meente Terneuzen voorzag in woning bouw ter plaatse. Voorafgaande aan de daadwerkelijke bouwactiviteiten kon door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort in de zomer van 1987 een gedeelte van het terrein aan een archeologisch onder zoek worden onderworpen.2) A. de Kra ker belichtte in een eerdere aflevering van het Zeeuws Tijdschrift aan de hand van het schriftelijk bronnenmateriaal het functioneren van het kasteel als cen trum van de ambachtsheerlijkheid Zaamslag. In deze tweede bijdrage over het kasteel van Zaamslag wordt verslag gedaan van de resultaten van het ar cheologische onderzoek. ste helft van de 1 8de eeuw (afb. 4).3) De voormalige grachten die de „hoofd burcht" (deTorenberg) en de voorburcht omsloten, zijn duidelijk herkenbaar in het hoogtelijnen patroon. Zoals uit het onderstaande zal blijken, zien we hier voor ons de morfologie van het kasteel terrein van Zaamslag tussen 1 200 en de ondergang van de versterking tegen het eind van de 16e eeuw. H£R9SERSBHHHHP!SBHHMHHRP3ËliiP§lë^tS$'£9&39HB 2. Het terrein voorafgaande aan de opgraving In mei 1 970 werd de Torenberg op de lijst van beschermde archeologische monumenten geplaatst. Omdat het voorterrein bebouwd was, werd de be scherming van dit gedeelte van het kas teelcomplex achterwege gelaten in de veronderstelling dat behoud voor de toekomst hierdoor als vanzelfsprekend verzekerd zou zijn. Zoals reeds aange haald, bleek dit een foute inschatting van de loop van de geschiedenis te zijn. Afbeelding 1 toont ons de oorspronkelij ke situatie gezien in de richting van het huidige dorp. De luchtfoto van afb. 2 geeft de toestand na het inwaaien en opruimen van de landbouwschuur. Ver gelijken we de laatstgenoemde afbeel ding met de hoogtelijnen kaart van afb. 3 dan ontstaat een goed inzicht in de land schappelijke situatie voorafgaande aan het archeologische onderzoek. Op het voorterrein treffen we het eindnegen- tiende eeuwse woonhuis met bakkeet aan. Het kaarsrechte pad leidt naar de dorpskern. Ter weerszijde van deze weg zien we de grote landbouwschuur en de wagenloods, beide daterend uit de eer- De Torenberg vanuit het zuidoosten, april 1 979. Foto Mathilda Jurrissen Het kasteelcomplex vanuit het noordwesten, april 1984. Luchtfoto Aerophoto Eelde.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 7