het kasteel van zaamslag (II) TABEL 1. Determinatie van de uit de mestkuilen afkomstige dierenbotten. Determinatie dr. G. F. IJzereef/drs. F. Laarman (R.O.B.). Huisdieren/groot wild soort aantal perc. Rund 217 66.8 Schaap/geit 54 16.6 Varken 52 16.0 Paard 1 0.3 Ree 1 0.3 Totaal: 325 100.0 Gevogelte/klein wild soort aantal perc. Kip 1 7 70.8 Reiger 2 8.3 Kraanvogel 2 8.3 Zwaan 1 4.2 Gans 1 4.2 Haas 1 4.2 Totaal: 24 100.0 Diversen soort aantal Hond 2 Niet te determin. groot 21 Niet te determ. klein 6 een cirkelvormig grondvlak van onge veer 30 meter heeft gehad, weten we niets. De enige bron die daarover ons kan inlichten is de kaart van Florenbault uit 1 5697), waarop een centrale donjon met een van kleine torentjes voorziene ringmuur is te zien. FHet is echter niet ver antwoord deze al zover in de tijd terug te projecteren. Een andere vraag die niet kan worden beantwoord is of voordat te gen het einde van de 12e eeuw de hoofdburcht werd gebouwd, er al een laag terpje was opgeworpen en we hier duste maken hebben met detwee perio den van „een klassieke Zeeuwse vlied berg". De enige twee Zeeuwse parallel len die hier kunnen worden aangehaald zijn de Berg van Troje bij Borsele en Maalstede bij Ka pel Ie, beide opZuid-Be- veland.8) Het archeologisch onderzoek van het eerst genoemde mottekasteel toonde een fasegewijze opbouw die aanvangt met een 1 2e eeuwse kernterp, gevolgd wordt door een tweetal motte- ophogingen met houtbouw en eindigt met de bouw van een hoge ringmuur om de motte in het begin van de 1 3e eeuw. De motte was toen 6 meter hoog en de ringmuur had een diameter van ruim 30 meter. De voorburcht kende eenzelfde chronologische ontwikkeling. Afbeel ding 6 geeft een impressie van het twee de voorbeeld: het kasteelterrein van Maalstede. Het verschil met Zaamslag is dat al in deze fase, gezien het gebruikte steenformaat, een stenen (poort?)ge- bouw aanwezig is. genda: 1vaste grond, binnenterrein opgehoogd; 2) steenbouw, steenmaten 30/31; 3) gracht. 4. Fase 2: de eerste steenbouw (Afb. 7) In de tweede helft van de 13de eeuw wordt het terrein wederom opgehoogd. Het maaiveld dat voorafgaande aan fase 1 op ca. 1 meter boven N.A.P. moet heb ben gelegen, ligt nu naar schatting op ongeveer 1.75 meter. Het bruggehoofd Rekonstruktietekening van het kasteelterrein van Maalstede in de eerste helft van de 13deeeuw.TekeningB. Oele, Kapelle. Een goed onderzocht Belgisch voor beeld is de Singelberg te Beveren- Waas.9) Ook daar toonde het archeolo gische onderzoek een overeenkomstige fasegewijze opbouw aan, die hier echter direkt in het midden van de 1 2de eeuw begon met het opwerpen van een onge veer 6 meter hoge kernmotte. De diame ter aan de basis bedroeg circa 40 meter. Ook hier een voorburcht met houten brug.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 9