Redactioneel JAARGANG 40, NUMMER 11990 Zoals de lezers ongetwijfeld opgemerkt zullen hebben heeft het Zeeuws Tijd schrift een andere omslag gekregen. Deze verandering in het uiterlijk zal meer en meer gekoppeld gaan worden aan een inhoudelijke verandering. De redactie van het Zeeuws Tijdschrift ziet het tijdschrift als een algemeen cultu reel tijdschrift dat aan alle deelterreinen van de Zeeuwse cultuur in de breedste zin des woords aandacht dient te beste den. Dit is ons inziens nodig omdat tegen de achtergrond van de toene mende Europese integratie de behoef te aan een geografisch (provinciaal) gebonden identiteit eerder toe dan af zal nemen. Daarom wil het Zeeuws Tijdschrift een brandpuntfunctie gaan vormen voor de hedendaagse cultuur in Zeeland. Enerzijds zal het daarin die cultuur weerspiegelen en anderzijds zal het een reflectie zijn op die cultuur. Een forumfunctie binnen de Zeeuwse cultuur ligt dan ook voor de hand. Zo zal in het tweede nummer (mei) een aanzet worden gegeven tot een debat over de in 'Zeeland aan Zet' ontwikkel de toekomstvisie op Zeeland in de negentiger jaren. Het zal onze lezers niet ontgaan zijn dat de verschijning van dit nummer iets meer dan een maand is vertraagd. Dit is te wijten aan een wisseling van eindredacteur en de overstap naar een andere drukkerij. De daar uit voort vloeiende kinderziektes hopen wij even wel snel te overgroeien. Zoals boven genoemd, zal het volgende nummer in mei uitkomen. Daarin zal onder meer aandacht besteed worden aan de inval van de Duitsers vijftig jaar geleden. Het derde nummer zal medio juni verschijnen. Daarna zal het tijd schrift weer regulier twee- maandelijks verschijnen. Degenen die denken geschikte bijdra gen voor ons tijdschrift te hebben, dienen niet te aarzelen deze aan de redactie voor te leggen. Tevens kun nen zij die een bepaald boek willen recenseren via de redactie een recen sieexemplaar aanvragen onder vermel ding van het adres van de uitgever. In de toekomst zal meer aandacht ge schonken worden aan Zeeuwse litera tuur en literatuur over Zeeland. Ook zal door middel van een rubriek signale menten de aandacht gevestigd worden op publicaties die verband houden met onze provincie. Na deze inleidende opmerkingen willen wij iets meer zeggen over de inhoud van het nummer dat momenteel voor u ligt. Het nummer vangt aan met een bijdra ge van ons redactielid Fransica van Vloten. Aan de hand van brieven van de in Vlissingen geboren cabaretier Pisuisse, gaat zij vooral in op de turbulente emotionele kanten van zijn bestaan. De tweede bijdrage is van de hand van Carla van Baaien, weten schappelijk medewerkster aan het Centrum voor Parlementaire Geschie denis van de Katholieke Universiteit van Nijmegen. Zij gaat in op de debat ten die tussen 1945 en 1953 in het parlement over de bescherming van ons land tegen water zijn gevoerd en het beleid van de ministers van Ver keer en Waterstaat in die periode. Een dichterlijke reflectie op de watersnood ramp wordt geleverd door de Terneu- zense dichter Michel Huisman. In zijn recensieartikel Kerk en Samen leving in Zeeland gaat Bert Altena, wetenschappelijk medewerker aan de Erasmus Universiteit in op de dissera- tie van Michael Wintle, 'Zeeland and the Churches'. In zijn repliek tracht Wintle, die momenteel werkzaam is bij The Centre for Modern Dutch Studies van de universiteit van Huil (Engeland), de voornaamste bezwaren die door Altena in zijn recensieartikel naar voren worden gebracht, weg te nemen. Adriaan Verhulst, gewoon hoogleraar historische geografie aan de Rijksuni versiteit van Gent, geeft een necrologie van de historisch geografe M. R. Elisa beth Gottschalk. Dit nummer wordt afgesloten door de rubriek boekbespre king. Daarna volgen de Mededelingen van het Koninklijk Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen waarin voor het eerst een samenvatting van een lezingencyclus is opgenomen. Paul van der Velde 1

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 7