Het nationale monument te Eede Het monument te Eede is niet het enige oorlogsmonument dat Roovers heeft ontworpen en gemaakt. Er bevinden zich oorlogsmonumenten van zijn hand in Mill en St. Hubert (een vrouwenfiguur, 1949), Hengelo Gld. (een mannenfiguur, 1951), 's-Hertogenbosch (drie mannen figuren, 1953) en Venlo (vrouwenfiguur met kind, 1968). 5. Oe onthulling De officiële onthulling van het monu ment vindt plaats op zaterdag 13 maart 1954, negen jaar na de historische grensoverschrijding. Aanvankelijk ligt het in de bedoeling dat de onthulling zal geschieden door A. F. C. Casem- broot, Commissaris der Koningin. Echter, Koningin Juliana wordt bereid gevonden om deze plechtige daad te verrichten. Het programma van die dag begint in het gemeentehuis van Aardenburg, waar om 10.30 uur wordt verzameld. De mannelijke genodigden worden geacht, voor zover niet in uniform, gekleed te zijn in jacquet met hoge hoed. Na het nuttigen van een kop kof fie vertrekt men naar het monument te Eede, waar Juliana om 12.29 uur pre cies de onthulling verricht. Na afloop wordt de ongeveer 70 genodigden een „traditionele poldermaaltijd" aangebo den, bestaande uit broodjes met gebakken paling. Onder de genodigden waren onder meer de ministers Beel en Slot en ge neraal Kruis, oud-chef van het Militair Gezag. De laatste bevond zich in 1945 op het moment van de grensoverschrij ding direkt achter Wilhelmina. Verder waren bij de onthulling aanwezig de vertegenwoordigers van de diverse overheden, de geestelijkheid, het voor malig verzet, de pers en uiteraard de leden van het plaatselijk monumenten- komité en Roovers met zijn echtgenote. Momenteel is in het Gemeentelijk Archeologisch Museum te Aardenburg de tentoonstelling „13 maart 1945 - 45 jaar na de grensoverschrijding van Koningin Wilhelmina te Eede" ingericht. De tentoonstelling geeft een beeld van de bezetting, de bevrijding en de wederopbouw van Zeeuwsch-Vlaan- deren en met name Aardenburg. Aan de orde komt ook het nationale monument te Eede. Het schilderij van Vaarzon Morel, de brief van Quarles van Ufford uit 1945, het ontwerp van Roovers uit 1951 en de drie overige foto's die bij bovenstaand artikel zijn afgebeeld, maken alle deel uit van de tentoonstelling. Gemeentelijk Archeologisch Museum Aardenburg, Marktstraat 18,01177-1910. Geopend: zo. en ma. 13-17 uur, di t/m vr. 10-12 en 13-17 uur. De onthulling van het nationale monument te Eede door Koningin Juliana op 13 maart 1954. In het midden burgemeester Van Dongen. Zeeuws Documentatiecentrum. Foto Zeeuws Documentatiecentrum. 64

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 26