De toekomst van Zeeland „Afwachten of Aanpakken riaten is een onderdeel van de versterking van de Zeeuwse presenta tie (project nr. 12 Zeeland aan Zet). De wijze waarop en de intensiteit waarmee de lobby wordt uitgeoefend verdient versterkt te worden. Een goede structuur, o.m. door te onderzoeken op welke sectoren de aandacht vooral gericht moet worden, is daarvoor nood zakelijk. Deskundige hulp van externe adviseurs zal daarbij onontbeerlijk zijn! Een eigen Haags bureau, zal daarbij echter eerder het sluitstuk van een lobbystructuur zijn dan het begin. De noodzaak hiervan zal tijdens de opbouw van zo'n structuur wel of niet dienen te blijken. Voor wat de artistieke kant van het lobbyen betreft is het naar Zeeland halen van „Haagse bestuur ders" een effectief middel gebleken dat gecontinueerd moeten worden. Ik realiseer mij heel goed dat de nodige overredingskracht opgebracht zal moeten worden om een breed draagvlak te creëren voor deze pro jecten. Ik doel daarbij niet alleen op Provinciale Staten maar ook op de eigen Zeeuwse bevolking. Onze tweede lijfspreuk na „Luctor et Emergo" is immers: „Doe maar gewoon, dan doe je gek genoeg!" Niet alleen zijn wij doorgaans wars van nieuwe, onbekende zaken of werk wijzen, we kijken ook liever eerst de kat uit de boom! Ook in het verleden heb ben wij meestal pas op maatschappelij ke ontwikkelingen gereageerd als deze elders al over een hoogtepunt heen waren, uit vrees voor uit onkunde Ik laat die vraag thans maar onbeantwoord maar spreek de wens uit dat wij thans in Zeeland proberen het „Wij-gevoel" op te brengen dat nodig is om strategisch belangrijke zaken als de W.O. V. en andere projecten van de grond te krijgen. Voor een „kat uit de boom kijken" - benadering is bij deze projecten noch aanleiding, noch tijd aanwezig. Voor mij zelf wil ik hier duidelijk maken dat ik als geboren en getogen Zeeuwse eilandbewoner mij onlosmakelijk ver bonden voel met de rest van de wereld om me heen en het tijdsgevoel van de jaren '90 met zijn vele veranderingen is ook mijn wereld. Ik denk dat dit toch voor meer Zeeuwen geldt! Dat is geen pleidooi om overhaast en onbezonnen te werk te gaan, maar wel om nu en gezamenlijk in Zeeland te zeggen: Als we allemaal ons zegje er over hebben gedaan, dan gaan we ook snel en concreet aan de slag om zoveel mogelijk te realiseren. Geen gezeur over punten en komma's en of het niet wat zuiniger kan, maar met vaart en elan. 89

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 11