Unieke tocht naar de bron van de Schelde Harold de Puysseleijr Deelnemers aan de Scheldewandeltocht. Bron: Foto Wim Kooyman. De rivier de Schelde slingert zich door drie landen: Nederland, België en Frankrijk. Het stroomgebied van de rivier is met acht miljoen mensen een van de dichtstbevolkte regio's van West-Europa. De bron van de driehonderdvijftig kilometer lange stroom, La Source de l'Escaut, bevindt zich in het Noordfranse plaatsje Gouy. In de onmiddellijke nabijheid ervan ligt de abdij van Vaucelles, die in de twaalfde eeuw gesticht werd door de cisterciënzer monnik Bernard van Clairvaux. Een belangrijke voorwaarde voor de bouw van de abdij was, dat er een krachtige waterloop in de omgeving moest zijn om de toendertijd voornaamste drank, bier, te kunnen brouwen en het afvalwater af te voeren. In die tijd staken de gevreesde ziekten cholera en typhus namelijk regelematig de kop op. Die waterloop was de Schelde. Nog steeds sijpelt uit een van de heuvels in Gouy kristalhelder water. Vervuiling Maar de voortschrijdende industriali satie heeft inmiddels zijn tol geëist. Amper tweehonderd meter van de bron begint de vervuiling al. Vroeger was het nog mogelijk om onbekommerd een duik te nemen in het Scheldewater en konden we ons tegoed doen aan haar zeevruchten zoals kreukels en lamsoor. De laatste dertig jaar heeft de industrialisatie zich echter versterkt doorgezet met als gevolg een enorme toename van de verontreiniging van de rivier. Dat het momenteel goed mis is met deze rivier is het best af te lezen aan de kwaliteit van het water in de Westerschelde. Het feit dat daarin al een hele tijd geen zeehonden meer voorkomen en de zeegroente niet langer geschikt is voor consumptie maken duidelijk dat de Schelde er bijzonder ernstig aan toe is. Vergiftigd met zware metalen zoals cadmium en kwik en met huishoudelijk afvalwater. Middeleeuws Vele belangrijke industriegebieden liggen in het stroomgebied van de Schelde, die een oppervlakte beslaat van 20.000 vierkante kilometer. Dat houdt in dat alle riviertjes en beekjes die uitwateren op de Schelde wel ergens een vervuilende fabriek op hun weg vinden. Als we de loop van de Schelde volgen zien we dat de rivier het met name in België zwaar te verduren krijgt. In de hoofdstad van het land treffen we Middeleeuwse toestan den aan. Het riool van Brussel komt namelijk via de zijrivier de Zenne rechtstreeks uit op de Schelde. Nu zijn organische stoffen op zich niet giftig en ook afbreekbaar. Ze vormen evenwel een uitstekende voedings bodem voor algen en bacteriën. Omdat er veel organische stoffen, ook afkomstig uit de landbouw en de voedingsindustrie in het water terechtkomen, groeien die algen en bacteriën als kool. Het gevolg daarvan is dat het zuurstofgehalte van het water dusdanig afneemt dat vissen en andere waterdieren geen schijn van kans op overleving meer hebben. Schorrenlandschap De genadeklap krijgt de Schelde bij Antwerpen, waar de florerende petro chemische industrie nog een duit in het zakje doet. Hier vermengt het zoete water van de regenrivier de Schelde zich met het zoute water van de Westerschelde, het enige echte estuarium in Zeeland. Een rivier monding die via een open verbinding in contact staat met de zee. Dat leidt tot de vorming van een schorrenland schap met een uiterst zeldzame flora en fauna. Het Verdronken Land van Saeftinge is een uniek natuurgebied, dat echter door de steeds verder oprukkende vervuiling meer en meer bedreigd wordt. In onze provincie dragen vervuilende industrieën langs het kanaal van Gent naar Terneuzen, de industrie in Terneuzen zelf en die in het Sloegebied bij aan de slechte toestand waarin het Scheldewater momenteel verkeert. Als we alle vervuilende factoren op een rijtje zetten, is het testament van de eens zo schone Schelde snel opgemaakt. Internationale aanpak Het gegeven dat de Schelde door drie landen stroomt is een van de grootste problemen om te komen tot een oplossing voor de grootschalige 91

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 13