Unieke tocht naar de bron van de Schelde Scheldewachter Guilliet besloot opnieuw iets te ondernemen om de vervuiling van de Schelde onder de aandacht te brengen, toen hij bij een bevriende familie een maal vis kreeg voorgeschoteld en bleek dat die vis door giftige stoffen dermate was aangetast, dat hij oneetbaar geworden was. „Ineens dacht ik, we moeten gaan lopen", verklaart Guilliet de aanzet voor de wandeltocht van de actiegroep Redt de Schelde. De groep die werd opgericht om de wandeltocht van het Zeeuwsvlaamse vissersdorp Breskens naar de bron van de Schelde te organiseren zocht steun bij alle geledingen van de bevolking, zowel in België als in Nederland. In Nederland zette het Terneuzense gemeenteraadslid André van Himme de schouders eronder en in Vlaanderen verklaarde de Kruibeekse burgemeester Antoine Denert zich bereid de wandeltocht op poten te zetten. Om de tocht te financieren werden bronzen replica's verkocht van het beeld Wachter van de Schelde. Het beeld is gemaakt door Guilliet en staat in Breskens aan de monding van de Schelde. Ludieke acties Het af te leggen traject van drie honderdvijftig kilometer werd onderverdeeld in zeventien etappes. Gemiddeld liepen er zo'n tweehonderd mensen mee die begaan waren met het lot van de Schelde. Het aantal deelnemers varieerde van dag tot dag. De ene dag liepen er niet meer dan zeventig wandelaars mee, maar het gebeurde ook dat er zes- tot zevenhonderd mensen meeliepen. Dertig actievoerders legden de wandeltocht volledig af en wandelden drie dagen langs de oevers van de Westerschelde, acht dagen door Vlaanderen, twee dagen door Wallonië en vijf dagen door Frankrijk, waar het uiteindelijke reisdoel, de bron in Gouy, werd bereikt. In totaal namen ongeveer vierduizend sympathisanten deel aan deze memorabele tocht met als doel het vragen van aandacht voor de problematiek rond de meest vervuilde rivier in West-Europa. Tijdens de tocht werden overal contacten gelegd met plaatselijke Bij Doel. Bron: Foto Wim Kooyman. milieugroeperingen, gemeentebesturen en kerken. In iedere etappeplaats vonden ludieke acties en manifestaties plaats. Zo gaf de organisatie op de dag van de eerste etappe een kinderkrant uit, waarin kinderen uit West Zeeuwsch-Vlaanderen protesteerden tegen de vervuiling van de Schelde. Schokkende cijfers Op de tweede dag van de Schelde- tocht bracht de Zeeuwse Milieu Federatie op een persconferentie in Perkpolder schokkende cijfers in de openbaarheid over lozingen in de Westerschelde. De milieu-organisatie maakte de vier grootste vervuilers van het Sloegebied bekend. Volgens de gegevens van de ZMF loost Hoechst bijvoorbeeld jaarlijks 172 kilogram cadmium in de rivier en loosde buurman Pechiney in 1988 niet minder dan 1700 kilogram nikkel in de Westerschelde. Van Total waren niet veel gegevens over lozingen bekend. De meest recente cijfers dateren uit 1985, toen de oliereus 17.000 liter olie in de Westerschelde dumpte. Vierde in het rijtje van grootste vervuilers was M&T Chemicals. Dit bedrijf loosde in 1988 4050 kilogram organotin (een bestrijdingsmiddel om zogenaamde pokvorming bij schepen tegen te gaan). Die hoeveelheid was het drievoudige van wat het bedrijf in 1985 in de Westerschelde loosde. En dat terwijl organotin een zwarte lijststof is, hetgeen inhoudt dat de lozing van deze stof voor 1995 juist met zeventig procent zou moeten worden terug gedrongen. Hoewel sommige bedrijven zich inspannen om waar mogelijk maatregelen te treffen om de Schelde zo min mogelijk te verontreinigen, valt dat lang niet altijd mee. Het treffen van milieubeschermende maatregelen kost immers ook de bedrijven miljoenen guldens. Menselijke ketting Net als in Zeeland werd ook in België op verschillende plaatsen flink 94

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 16