Unieke tocht naar de bron van de Schelde Kamerijk A N rivier kanaal bevaarbaar voor beroepsscheepvaart met schepen tot 1350 t tot 600 t tot 300 t onbevaarbaar werken in uitvoering binnenhaven J mijnbouw- en industriegebieden in het Scheldegebied internationale grens land boven 50 m O 10 20 30 40 50 km Het stroomgebied van de rivier de Schelde. Bron: Algemene Winkler Prins Encyclopedie. I NOORDZEE I geprotesteerd tegen de vervuiling van de Schelde. In Antwerpen werd een menselijke ketting gevormd van de Schelde naar de Grote Markt. De actie voerders brachten op die manier een aantal emmers met vervuild Schelde- water naar het stadhuis. De autoriteiten waren verre van gecharmeerd van deze demonstratieve daad. De drie weken durende Scheldetocht werd afgesloten met een spontane actie in de buurt van de bron in Gouy. Toen de wandelaars ontdekten dat op nauwelijks tweehonderd meter van de bron het heldere water al vermengd werd met afvalwater van een naburige textielververij, besloten zij daartegen in het geweer te komen. De desbetreffen de fabriek werd beklad en besmeurd hetzelfde gebeurde met de woning van de directeur, uiteraard tot diens grote ongenoegen. De politie liet zich tijdens de actie niet zien. De actievoerders konden rustig hun gang gaan. Opvallend, omdat tijdens de etappes door Noord Frankrijk de gendarmerie steeds nadrukkelijk aanwezig was. Wakker schudden Bij het eindpunt in Gouy werd een beeld van Guilliet geplaatst, dat een komma voorstelt. „Want het verhaal is nog niet klaar. We zetten er nog geen punt achter. Integendeel, we gaan verder met onze strijd tegen de vervuiling. Tegen de boeven die alles kapot maken", zo sprak Guilliet. Concrete plannen voor een vervolg op de Scheldetocht liggen in het verschiet. De initiatiefnemer van de tocht, Guilliet, denkt daarbij zelfs aan een wandel tocht in Europees verband. Voorlopig wordt de aandacht echter gericht op de juridische aspecten. De actiegroep wil onderzoeken welke mogelijkheden er op dat gebied zijn om vooral in België de vervuiling aan te pakken. De bedoeling van de organisatoren met de Scheldetocht was om de mensen wakker te schudden. Maar wakker schudden of niet, het blijft vooralsnog een groot vraagteken waar het met de Schelde naar toe gaat in de toekomst. Nog geen twintig jaar geleden was de Schelde een aangename verblijfplaats voor zeehonden, konden mensen onbekommerd een duik nemen in het water of zich tegoed doen aan de vis uit de rivier. Al deze zaken behoren inmiddels tot het verleden. Het meest beangstigende aan de vervuiling is wel, dat de sanering van de Schelde stagneert. Terwijl andere rivieren, zoals de Rijn langzaam maar zeker schoner worden, is er in de Schelde nauwelijks sprake van vooruitgang. De moeizame politieke besluitvorming is daar voor een belangrijk deel debet aan. Nederland en België onderhandelen al jarenlang over een schonere Schelde. Er zal nog heel wat (vervuild) water door de Schelde stromen, voordat de oude situatie weer enigszins hersteld is en de Schelde weer een schone rivier is. Literatuurlijst Rapport commissie Davignon/ Biesheuvel (Den Haag, 1988) Onderzoek Internationaal Centrum voor Waterstudies (Amsterdam, oktober 1988) Rapport Zeeuwse Milieu Federatie (Goes, april 1990) Actieplan voor verbetering van de waterkwaliteit van de Schelde (Brussel, november 1988) Met dank aan pastoor O. Guilliet voor zijn geschreven impressie van de tocht naar de bron van de Schelde. Gemiddelde koncentraties Rijn en Schelde 1971-1973 bij de Nederlandse grens; 350 Gemiddelde koncentraties Rijn en Schelde 1983-1985 bij de Nederlandse grens; 95

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 17