A Palace of art in being Mijn dank gaat uit naar mevrouw M. Kuyper-Jacobs, de laatste vertegen woordigster van de Kunstkring Het Zuiden, wiens archief ik mocht raadple gen en wie mij tijdens een drie dagen durend gesprek het Scheldeluminisme heeft proberen duidelijk te maken. Van 29 juni tot 29 augustus zal in het Stedelijk Museum van Vlissingen een tentoonstelling over de kunstkring te zien zijn. In het najaar zal in de serie Zeeuwse katernen een meer uitge breide verhandeling over de kunstkring Het Zuiden uitgebracht worden. BRONNEN Archief gemeente Vlissingen. Archief K.J. Huineman. Archief G.A.M. Jacobs. Archief Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie (Den Haag). LITERATUUR Aaber, G.. Schepen op rivier en zee met etsnaald vastgelegd door Rudolf Schönberg, Rotterdam 1949. Bendère, R. de, Kurt Peiser, Ie peintre des misères et des bas-fonds, Brussel 1928. Biografisch woordenboek der Belgische kunstenaars van 1830 tot 1870, Brussel 1979. Blotkamp, C., Mondriaan in detail. Utrecht Antwerpen 1987. Bruggencate, A.J.A. ten, een leven voor de kunst: G.H.G. von Brucken Fock, Middelburg 1989 (Zeeuwse Katernen 4). Dictinaire Biographique illustré des artistes en Be/gique depuis 1830, z.p. 1981 L'Echo Beige, diverse jaargangen. Florquin, J„ Raimond Kimpe, Deurne 1972. Herdenkingstentoonstelling van schilderijen en tekeningen door Kornelis Jacobus Huineman 13 juni-5 juli 1953 in Arti et Amicitiae, Amsterdam 1953. Laansma, K.L., Sarika Góth, Den Haag 1986. Lebeer, L„ Rjdolphe Schönberg, Peintre-Graveur. Étude critique et catalogue de l'oevre gravé, Rotterdam 1949. La Libre Belgique, diverse jaargangen. Liebrecht, H„ Exposition Kurt Peiser, Brussel 1928. Lovelock, Y., The line forward, Birmingham 1983. Maas, L., Raimond Kimpe, Heerlen 1951. Provinciale Zeeuwse Courant, diverse jaargangen. Scheen, P.A., Lexicon Nederlands Beeldende Kunstenaars, 1750-1950, 's-Gravenhage 1969-1970. Smits, S. en Van der Velde, P.G.E.I.J., Kunst boven water. Een verkenning van de beeldende kunst in Zeeland In de jaren veertig tot zestig, Middelburg 1988 (Zeeuwse Katernen 3). Stijlkamers. De collectie gegroepeerd, Axel 1990. Van der Velde, Paul, De Noord-Zuidgedachte, „de tentoonstellingen Zeeland-Oost-Vlaanderen van het Reinaert-Comité in Hulst, 1955-1956 in: Zeeuws Tijdschrift 39-5 (1989) p. 181 -188. Vlissingsche Courant, diverse jaargangen. Vloten, F. van, „Eeuwige wisseling en het streven naar harmonie. Een schets van Mies Elout- Drabbe", in: Zeeuws Tijdschrift 36-6 (1986) p. 224-230 en Zeeuws Tijdschrift 37-1 (1987) p. 20-29. Voorloopige Statuten en Huishoudelijk Reglement der vereeniging Nederlandsche Kunstkring „Het Zuiden" te Vlissingen, Vlissingen 1920. Veth, C., De Nederlandse schilderkunst in vogelvlucht, Rotterdam 1969. Wilcox, D., „A Palace of art in Being", in Drawing Design volume 3-31 (1922). BIJLAGE I Lijst van deelnemers aan de tentoonstellingen van de Kunstkring het Zuiden (1920-1942). P. Arntzenius. Bakhoven, Ballieul, B.A. van Beek, E. Bellefroid, T. van Berckel, H.P. Berlage, G.J. Bergsma, Boere. G. Boeve, Boosten, M. Bouche, Bourgagnan, D. Bout, Briët, L. Bron, E. de Buck, B. von Brucken Fock (L. Beijerman). L. van Dam van Isselt, Dieleman-Magendans, J.W. Ditmar, A.J. van Dijck, Dijkstra, C. Domisse, Duivekot, M. Dumoulin. M. Elout-Drabbe, M.S. Evers-Keg. P.J. Fagg, G. Francois, E. Franquinet. D. Galloway, E. Gastemans, Gekiere, Gerlach, A.L. Gerritsen, A. Geudens, A L. Gewin, Giesen, Gogo, M. Goth, S. Goth, A H. Gouwe, J. Gouweloos. A. Haegebaert, J.H. van der Harst, M. van der Harst, W. Helder, M. Hess, L. Heymans, J. Hendrickx, J. Heyse, K.J. Huineman. G.A.M. Jacobs, H. Jellinger, F.H.Ch. Jonas. R. Kimpe, J.H. Klarenbeek, J.F.E. ten Klooster, De Knudder, D.J. Koets, Kohen, Koken, De Kruijter. M. Langaskens, Legner, Lorents. F. Maas, Maandag, G. van den Meersche, J. Melse, I. van Mens, C. Mertens, Montezin. A. van Neste, Van Niftrik, Noroy, C.J.W. Nuijs, F. Oerder. K. Peiser. P. Pelle, Pessers, Pijnenburg, T. Pluymers, A. Polderman, J. Posenaer, E. Pyckevet. Ritsema, Ritzen, K. Rosseeuw, F. Rutgers van der Loef-Mielziner. Saint Martin, L. Schmieden R. Schönberg, W.J. Schütz, F. Slager, P. Slager, S. Slager-van Velsen, Stamperius, L. van der Steen, A. van Steenacker, E. Streikler, Van Swichem. Tamson, J. Theodor. W.F.A.I. Vaarzon Morel, A. Verhorst, A. Verschuure, Ch. Vos, K. de Vries, Vrijthoff. N. van der Waay, D. de Wael, Welvaert, J. Weststrate, Wichers Wierdsma, W. Witjens, Wolters, A.V. Wolvens, P. Wondergem. D. van der Zee, Van der Zeem. 104

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 26