Redactioneel JAARGANG 40, NUMMER 3,1990 De achterstand in de uitgave van het Zeeuws Tijdschrift is met dit juni- nummer nagenoeg ingelopen. Voortaan zal het tijdschrift als vanouds twee maandelijks verschijnen. De volgende nummers zullen dus respectievelijk medio augustus, oktober en december verschijnen. Dit derde nummer van de veertigste jaargang vangt aan met een artikel van de gedeputeerde J.B. Ventevogel die nader ingaat op zijn geesteskind „Zeeland aan zet" dat niet onomstreden is. Voorts filosofeert hij over de praktijk van het lobbyen en pleit hij voor een Wij-gevoel onder de Zeeuwen. In de drie andere artikelen staat de Schelde centraal. Harold de Puysseleijr, journalist bij het dagblad De Stem, schetst in zijn artikel de problematiek rond de vervuiling van de Schelde en geeft een verslag van een protesttocht die milieuactivisten onlangs naar de bron van die rivier hebben ondernomen. Naar aanleiding van een tentoonstelling in het Stedelijk Museum van Vlissingen over de Kunstkring het Zuiden geef ik een impressie van die kunstkring welke vooral in de jaren twintig van deze eeuw bloeide. Daarbij probeer ik antwoord te geven op de vraag of men kan spreken van Scheldeluminisme. Op basis van een moeizame reconstructie van moeilijk toegankelijk bronnenmateriaal, schrijft de mediëvist en leraar geschiedenis, R.P. de Graaf, over de strijd tussen Holland en Vlaanderen om de controle van het strategisch gelegen Zeeland op het einde van de Riddertijd. Dit nummer wordt afgesloten met een aantal korte boekbesprekingen van de historicus F. Vleugel en Bert Teunis, traditie getrouw gevolgd door de Medede lingen van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. In het augustusnummer zal door het FNV gereageerd worden op Zeeland aan Zet en het artikel „Afwachten of Aanpakken?" van Ventevogel dat in dit nummer afgedrukt staat. Tevens zullen twee artikelen gewijd worden aan de werkgelegenheid in Zeeland. In het een zal op stakingen van grondwerkers worden ingegaan terwijl in het andere de hedendaagse arbeidsmarktproble matiek aan de orde zal worden gesteld. Daarnaast gaat J. Zwemer in op de partijvorming in Tholen na de Tweede Wereldoorlog en zullen twee medewerkers van het monumenten inventarisatie project van de jongere bouwkunst en stedebouw, verslag doen van hun werkzaamheden in Zeeland. Het lid van de adviescommis sie geschiedschrijving Zeeland 1940-1945, R.L. Koops, zal reageren op de recensie van Teunis over Zeeland 1940-1945 (II) van G. van der Ham. In de boekbespreking zal onder meer de aandacht worden geschonken aan het boek „Samuel van de Putte, een mandarijn uit Vlissingen", die als eerste Nederlander in de zeventiende eeuw doordrong tot het moeilijk toegankelijke Tibet. Paul van der Velde. 81

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 3