Het Monumenten Inventarisatie Project 1930 uitgevoerd. Karakteristieke ele menten hierbij zijn brede, overhangende daklijsten, erkers en sobere siermetsel- werk details. Arbeiderswoningen in de Eigenhaardstraat in Middelburg. Een voorbeeld van vroege sociale woningbouw (1892). woningen gebouwd, bijvoorbeeld door ,,'t help u zelve" in Goes. In het begin van de 20ste eeuw werden de eerste woningbouwverenigingen opgericht. Doorgaans had elk een, beperkte, eigen doelgroep. Naast traditionele stedebouwkundige opzetten met één- en meergezinswoningen, werd vanaf ca. 1915 ook gebouwd in een meer landelijke opzet met veel groen en verspringende rooilijnen. Tot deze laatste vorm behoort het zogenaamde „Rode Dorp" in Vlissingen, een complex arbeiderswoningen dat in 1912 tussen de Kasteelstraat en de Verkuijl Quakkelaarstraat werd ge bouwd door de Vereniging tot Vebete- ring van de Volkshuisvesting. Deze woningen met een rationele architec tuur zijn gerenoveerd. Een andere planmatige stedebouwkundige opzet, geïnspireerd op de Engelse tuinsteden, is ook typerend voor de periode. Hierbij kreeg de woonwijk een landelijk karak ter met een bochtig stratenpatroon. gebieden waar ook meer aaneengeslo ten bebouwing in dergelijke lineaire structuren ontstond. De architectuur varieerde in de tijd van klassicistisch, traditioneel, eclectisch en overgangsstijl via Art-Nouveau tot expressionistische of vrij zakelijke Inter Bellum-stijl. Aan de singels in Goes en Middelburg verrezen bijvoorbeeld woningen met een eclectische architectuur. Verschillende panden aan de Wilhel- minastraat in Oudelande, een uitvals weg met lintbebouwing, zijn bijvoorbeeld in zakelijke Inter Bellum-stijl van rond In de plattelandskernen werden, af gezien van de behuizing van heren boeren, de grote en voorname woningen bewoond door de dominee, de dokter en soms ook door de hoofdonderwijzer. Vooral de pastorie is vaak nog steeds een dominant dorpsgebouw. J. H. Hanninck uit Goes was in de tweede helft van de vorige eeuw een bekende ontwerper van Hervormde Gemeente pastorieën in Midden- Zeeland. Hij ontwierp ondermeer de pastorie in Domburg aan de West straat in een neo-klassicistische stijl (1876) en die in Biezelinge in een meer klassicistisch-eclectische trant (1863). In Kloetinge was hij de architect van zowel de pastorie als het raadhuis. Beide naast elkaar gelegen panden (1881zijn voorzien van een voorgevel met veel wit gepleisterde versieringen. Ze zijn goede voorbeelden van het eclecticisme. In de stedelijke gebieden werden de vroege, monumentale woonhuizen traditioneel op de aantrekkelijke plaat sen binnen de oude vestinggordels gebouwd: aan kaaien en grachten en, vanaf de eeuwwisseling, op de even tueel nog aanwezige bolwerken die rond het midden van de 19e eeuw door landschapsarchitecten tot stadsparken waren getransformeerd. De huizen Voormalige pastorie aan het Marktplein in Biezelinge, in 1863 gebouwd naar ontwerp van de architect J. H. Hanninck uit Goes. De hogere- en middenstandswoningen komen we zowel in de steden als in de dorpen tegen. Ze zijn ruimer van opzet dan de arbeiderswoningen, vrijstaand of halfvrijstaand en vaak voorzien van voortuinen. Zowel bij plattelandskernen als bij stedelijke gebieden vormden de bestaande uitvalswegen geschikte bouwlocaties. Dit leidde gedurende de eerste decennia van de 20ste eeuw in een aantal gevallen tot zogenaamde lintbebouwing. Deze ontwikkelde zich bij de meeste dorpen tot een beschei denere lengte dan bij de stedelijke 140

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 22