Boekbesprekingen Vissersverhalen. Kees Slager en Paul Schipper. Uitgave De Koperen Tuin, Goes 1990 Prijs f 45,— (gebonden), ISBN 9072138082, f 37,50 (paper-back), ISBN 9072138090. Het boek wekt verwachtingen over de geschiedenis van de visserij in de delta. Er zijn leuke verhalen bij; ook droevige over de armoede. Maar 50 jaar geleden al kwamen de verandering met de Tweede Wereld oorlog. Toen begon de grote vraag naar vis. Tot 1940 konden de vissers hun vangst nauwelijks kwijt, daarna groeide het tekort aan vis. De dagvisserij kon in 1941 in enkele weken grote vangsten sardijn binnenhalen. Deze verse sardijn, voordien zonder waarde op de vismarkt, bracht plotseling als exportvisje rond één gulden per kilo op. Nooit was zo'n prijs betaald. Duizenden kilo's werden er zelfs door de kleinste scheepjes gevangen met de kuil, soms in enkele uren, vlak voor de haven. De schipper-eigenaren konden daardoor hypotheken op hun ouderwetse houten hoogaarzen en botters in één keer aflossen. Geldschieters wilden niet eens hun geleende geld terughebben. Er bestaat een waar verhaal, niet in dit boek gebracht, van een Arnemuidse schipper. De schipper werd kregel van de weigering om het geleende geld terug te nemen. Nu hij alles terugverdiend had werd hem de totale aflossing geweigerd. Hij pakte op een zaterdagmorgen een houten kruiwagen, gooide er in klinkende munt de hypotheeksom van enige duizenden guldens in, reed er mee naar de woning van de geldgever en klopte aan de voordeur. Ongebruikelijk, want alles ging door de achterdeur in veel dorpen. De baas deed zelf open. Ga eens opzij, zeide de geprikkelde schipper. Hij duwde de kruiwagen langs de baas, kapte hem om, en de zilveren specie rinkelde op de betegelde stenen vloer van de brede gang. Hier heb je-je centen terug, riep de man. Door al dat verdiende geld kwam de visserij schuldenvrij, en daarmede werd de basis gelegd voor de opbloei al direct na de oorlog. De vissers hebben daardoor meer zelfvertrouwen gekregen. Einde oorlog moesten de gevorderde schepen teruggehaald worden of verloren schepen vergoed, bleek het mogelijk een vissers organisatie te stichten voor de gehele provincie Zeeland en werden de vissers geprikkeld hetzelfde te doen als de Urkervissers bij de haringvisserij in Zeeland wisten te bereiken met hun betere schepen, grotere vaarkennis en werken in organisatieverband. Er kwam door de vissersbond goed visserijonderwijs, te veel om allemaal te vertellen in deze recensie. De betere schipper-eigenaren hadden het overigens niet zo slecht. Bij het op deel varen van de bemanning kregen de schippers 3/7 van de netto besomming, en de bemanning elk 1/7 deel. De schipper werkte ook mede, zodat hij 4/7 deel ontving. Dit oeroude deelsysteem bevredigde niet. De matro zen vielen door het op deel vissen buiten de sociale verzekeringswet geving, een groot nadeel. Het boek geeft 35 verhalen of onderwerpen. Men kan dergelijke vertelsels ook horen in andere bevolkingsgroepen. Zeer velen leefden in armoede. De vissers van Goeree- Overflakkee waren naast vissers ook kleine boertjes. Zij bewerkten ook bouwland en hun vrouwen deden mee. Niet op zondag, want de kerkelijke gebruiken bleven heilig. Die vissers waren ook meer verburgerlijkt. Zij hadden meer een eigen mening, die ze ook durfden te uiten. Zij bezaten ook grotere schepen, en zij maakten ook als eersten weekreizen. Vermoedelijk waren zij de eersten die garnalen naar Engeland exporteerden, voor eigen rekening. De Walcherse garnalen- vissers lieten dit exporteren op hun risico over aan vrachtverzenders. Deze laatsten trokken alle onkosten van de Engelse afrekening af, namen twee shilling voor elk mandje op en zij onthielden bewust het tonen van ontvangen afrekeningen. Deze mensen werden geëxploiteerd en zij misten het vermogen om de export zelf ter hand te nemen. Er zijn aldus rijkdommen verdiend aan deze arme vissers op Walcheren. Er staan in het boek enkele aardige spreekwoorden uit de visserij. In het boek wordt niet gesproken over de geneeskracht van de beroemde pijl- ln afwijking van pagina 117: Enkele visvrouwen kochten samen een mand bijvis van een garnalenvisser. Het aankoopbedrag werd door de vrouwen dan gelijkelijk verdeeld. Eén der vrouwen deelde de vis in evenveel porties als er vrouwen meededen. Daarna werd gedobbeld om de eerste en volgende keuze met taerlingen. Hier een toto van zo'n verdeling op de Nieuwendijk in Vlissingen, omstreeks 1935. 152

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 34