"Zeeland aan zet" i J N W T. Strous Zeeuws meisje krijgt een baljurk Op dinsdag 3 juli jl. opende de PZC haar Zeeuwse katern naar aanleiding van de onmin tussen Gedeputeerden Ventevogel en Barbé over de nota "Zeeland aan zet" met een on Zeeuwse kop: "tweespalt in CDA schaadt nota". On-Zeeuws, omdat we niet gewend zijn dat er zich binnen politieke partijen op hoog niveau voor de buitenwacht waarneembare conflic ten afspelen en on-Zeeuws, omdat over een op zich belangrijke nota binnen het provinciaal bestuur ver deeldheid bestaat; en dat nog wel tussen gedeputeerden van gelijke poli tieke huize! In het algemeen kan de Zeeuwse bevolking van stukken pas kennis nemen op een moment dat binnen het College van Gedeputeerde Staten alle petten één kant uitstaan; voorwaar niet zo'n onverstandige policy. En meningen van politieke partijen blijken binnen de Zeeuwse verhoudingen vrijwel louter uit het stemgedrag. Woordvoerders vanuit Zeeuwse politiek zoeken vooraf zelden of nooit de publiciteit en worden daar over door de PZC en De Stem ook niet lastig gevallen. Makkelijk zat dus om niets naar buiten te brengen. Bij de presentatie van "Zeeland aan Zet", de aanleiding tot dit artikel, leek ook in dat opzicht niets aan het toeval overgelaten. Een 80-tal verfijnde neu zen werd uitgenodigd vooraf in de nota te snuffelen en commentaar te geven. Vertegenwoordigers van de staten fracties waren bij deze gesprekken rond de open haard aanwezig, hoorden veel en zeiden niets. Wat was dan toch de reden van de het interne CDA-con- flict? Kenmerkend voor de verhoudin gen binnen het College van Gedepu teerde Staten is dat eenieder past op zijn/haar eigen winkel en de ander niet toestaat met ook maar een artikeltje eruit op de loop te gaan. Ventevogel heeft dat met de nota "Zeeland aan Zet" duidelijk wel geprobeerd en daarbij in ieder geval in de schappen van zijn inmiddels ex-collega Barbé te veel gerommeld. Ventevogel kan zich natuurlijk beroepen op het feit dat hij belast is met "algemene beleidscoör dinatie" maar klaarblijkelijk was Barbé de mening toegedaan dat Jaap "Speer punt", zoals Ventevogel wel eens spottend bejegend wordt ten provincie huize, wat al te grijpgraag was geweest. Andere collegagedeputeerden hebben zich minder geroerd maar hoefden dat ook niet te doen. Het grasduinen in andermans tuintje leverde in "Zeeland aan zet" enkele plichtmatige hoofstuk- ken op over milieu, ruimtelijke ordening en verkeer/vervoer zonder dat aan datgene wat daarover elders al is gezegd iets nieuws is toegevoegd. En Wim Don is ook niet geraadpleegd; want die had Ventevogel kunnen ver tellen dat een beleid dat gericht wordt op ouderen die hun laatste levens dagen in Zeeland moeten komen slijten niet gedekt wordt door een toereikend aantal bejaardenoorden en verzor gingstehuizen. „Beach Boy" 'Zeeland aan Zet" is een cocktail ge worden van een zowel vanuit een toeristischrecreatieve als vanuit een economische invalshoek geschreven stuk. In die zin was het wellicht beter geweest als de nota door Barbé en Ventevogel tesamen gepresenteerd was als een coproduktie van twee portefeuillehouders niet gehinderd door competentiekwesties. Men zou zelfs met een lichte overdrijving kunnen Westenschouwen. Foto: Pieter Honhofl. stellen dat Ventevogel zijn portefeuille toerisme/recreatie dienstbaar heeft gemaakt aan de economische ontwik keling van Zeeland. Want, althans zo ervaar ik het; meer dan bij Barbé blijkt bij Ventevogel het besef te zijn door gedrongen dat een aantrekkelijke presentatie van de regio niet alleen gunstig is voor Zeeland als toeristen oord maar zeker ook uitstralingseffek- ten heeft die van betekenis zijn voor werkgelegenheid in andere sectoren. PZC-verslaggever Henk Postma maakte een jaar geleden in een zaterdagbijlage van de PZC) PZC van 17 oktober '89: "De Delta als hoog waardig voorland van Vlaanderen" een treffend onderscheid tussen 'beach boys' en 'delta boys'. Delta boys hebben louter aandacht voor 'harde' voorwaarden voor economische opbloei zoals wegen, havens en industrieterreinen. 'Beach boys' hebben naast aandacht voor de eco logische factor ook oog voor op het eerste gezicht wat 'softe' elementen in economische processen. Ventevogel mag zich rekenen tot de 'beach boys' terwijl Barbé 'every inch' een 'delta boy' is. In "Zeeland aan zet" heeft Ventevogel zijn toeristischrecreatieve portefeuille voor een deel dienstbaar gemaakt aan een versterking van Zeeland als vestigingsgebied van *jr /KL 122

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 4