Drie Zeeuwse componisten van psalmzettingen Remigius Schrijver, Willem Lootens en Joost Verschuere Reynvaan Albert Clement Remigius Schrijver (16..-1681 Over Remigius Schrijver [Remy Schryver(s)] zijn ons weinig biogra fische gegevens overgeleverd. Hij is mogelijk in Middelburg, in ieder geval op Walcheren geboren, zoals uit een voor hem door ene S. van G. geschre ven lijkdicht kan worden afgeleid (De la Rue, 154): Hier leit Hy, die geen rust aan 't rusten geven kon, Maar leefde rusteloos; dies laat zig Walch'ren hooren: Door onrust, vlyt, en zorg, wierd Hy der konsten bron. Dees SCHRYVER van de Konst is uit myn schoot gebooren. In het verleden is aangenomen dat Schrijver een zoon van de Leidse humanist en geschiedkundige Petrus Scriverius (1576-1660) zou zijn geweest.1 Dit is echter om verschillende redenen zeer onwaarschijnlijk. Hier zij slechts gewezen op het feit, dat Remigius dan wel een zeer laat gebo ren kind zou moeten zijn geweest van de hoogleraar (vgl. onder), die voor zover bekend slechts twee zonen - Hendrik en Willem - had.2 Aannemelij ker lijkt dat Remigius een zoon was van Hendrik, gehuwd met Anna van Rodenburgh en vader van een om vangrijk gezin.3 Een familierelatie met Scriverius is nog niet ondubbelzinnig aangetoond; deze zou evenwel kunnen worden verondersteld op grond van hun gemeenschappelijke verhouding tot Joachim Franszoon Oudaan.4 Geboren in 1628 te Rijnsburg studeer de deze te Leiden en werd bekend als dichter, o.m. van Nederlandse trage dies. Hij trok bij Scriverius in toen de hoogleraar blind werd (in 1650) en las hem regelmatig voor. Ondanks het aanzienlijke leeftijdsverschil bestond een hechte vriendschap tussen beide mannen. Later vestigde Oudaan zich te Rotterdam als tegelbakker. Zoals zal blijken (zie onder), was hij in 1680 goed bevriend met Remigius Schrijver. In dit verband dient nog te worden opgemerkt dat ook de mogelijke groot vader van Remigius muzikale belang stelling had:5 de verkoopcatalogus van diens bibliotheek bevat talrijke werken van Italiaanse componisten, o.a. Claudio Monteverdi (1567-1643) Alessandro Grandi (ca. 1575/80- 1630), Orazio Vecchi (1550-1605) alsmede van Nederlandse toonkunste naars, nl. Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621en Cornelis Thymanszoon Padbrué (ca. 1591/2-1670). Indien Scriverius werkelijk de grootvader van Schrijver is geweest, was de componist dus uit een muzikaal milieu afkomstig. Bij resolutie van wet en raad van Middelburg werd Schrijver aldaar door de stedelijke overheid op 4 november 1670 tot "organist en klokspeelder" aangesteld; dit geschiedde "op recommendatie van de liefhebbers van muzijk" (Boll, 127-8). In deze functie volgde hij GijsbertjGhysbrecht] Bredius op, die in 1662 was aangesteld - "Van t'spelen op den orgel in die Nieuwe kercke, midtsgaders het spelen ende beijaerden op de Abdiethoorn" (Hoefer, 36) - onder dezelfde voorwaarden. Ook voor Schrijver gold "dat hij met het collegie van de musikanten zal moeten corresponderen ende derselver bijeenkomsten op haer versoeck bij wonen."6 De bezoldiging van beide musici was gelijk, nl. 100 (Hoefer, 36). Bredius had overigens nog een toelage van 25 ontvangen; e.e.a. werd uit betaald tot 7 juli 1670, "sijnde corten tijdt daernaer overleden" (Kesteloo VII, 42). Vier jaar na zijn aanstelling, op 6 sep tember 1674, huwde Remigius Schrijver met Catharina van Rosebeke. Schrijver was niet alleen op muzikaal gebied actief; ook was hij een ijverig lid van de Middelburgse rederijkerskamer Het Bloemken Jesse (De la Rue, 153; Nagtglas, 616). De la Rue noemt hem "een taamelyk Digterook uit deze aanleg zou verwantschap met Scri verius kunnen blijken. Voorts had hij een "Muzyk- Konst- en Boekdrukkery" (De la Rue, 153), gevestigd bij de Beurs in het huis Cicero. Na Schrijvers dood werd de zaak aanvankelijk voort gezet door zijn weduwe en later door zijn zoon Michiel Schrijver tot 1735.7 De componist overleed te Middelburg op 11 febr. 1681 (De la Rue, 153). Hij werd er op 18 februari begraven in de Nieuwe Kerk (Hoefer, 36). Ter gele genheid van zijn overlijden werden verscheidene lijkdichten gemaakt (vgl. boven), o.a. door Oudaan, die hem daarin "lieftallig" en "Godvrugtig" noemt (De la Rue, 153). Als componist genoot Remigius Schrij ver aanzien. Zijn aanstelling tot stads- organist en -klokkenist vond plaats op aanbeveling van muziekliefhebbers (zie boven). Daarnaast wordt hij in verscheidene oudere geschriften ge prezen. Waarschijnlijk niet vrij van vriendschappelijk chauvinisme zijn Joachim Oudaans woorden in diens eigen uyt-breyding (zie onder) wanneer hij spreekt over "de noyt genoeg volprezene Samenstelling, of Compositie der Musijk-toon, en Maatspel op Instrumenten; door den hoog-beroemden, en ten uytersten Konstervarenen remigius Schrijver. "8 Ook auteurs uit de 18de eeuw schrijven evenwel in loven de bewoordingen over deze kunste naar. Pieter de la Rue noemt de componist "een zeer beroemd Muzigyn en Organist" die met name de psalmen van Oudaan "zeer konstig op muzyk gesteld" heeft (p. 153). Andreas Andriessen, predikant te Vere, schrijft in zijn Aanmerkingen op de psalm- berymingen van Petrus Dathenus o.a. over Joachim Oudaan: "Dees heeft een zeer treffelyke uitbreiding over de Psalmen gemaakt en uitgegeven in twee stukken in 8.; 't eerste is voorzien met uitnemendt Muzyk en Bas Continuus, van den vermaarden r. Schryver, Organist te Middelburg, daar op gemaakt; maar is het twede deel. door tuschenkomende toevallig heden, daar van versteken gebleven" (p. 190). In zijn Kerkelyke historie bemerkt Josua van Iperen over Oudaans Psalmen:en REMIGIUS SCHRYVER, Musykmeester en Orga nist te Middelburg, een beroemd kunstenaar in de Zang- en Speelkunde, stelde die uitbreidinge op de keurigste toonen" (p. 191). Later merkt hij op: "Om het levendige en natuurlyke van de Musyk, welke SCHRYVER op de Psalmen van OUDAAN gesteld had, wel te begrypen, zal het noodig zyn, er hier eene kleine afbeeldinge van te geeven; en daar toe hebben wy het eerste vers van den XLIIsten Psalm verkoozen" (p. 192).9 Het is bekend dat Schrijver ten be hoeve van twee uitgaven een aantal psalmzettingen heeft gecomponeerd. Een jaar na de dood van Schrijver publiceerde men van de arts Matthias 170

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 12