Drie Zeeuwse componisten van psalmzettingen WILL JEM JLOOTJFJJSTS maar voor het geven van een alge mene indruk mag deze korte beschrij ving van Schrijvers kunst volstaan. We zullen onze aandacht thans vestigen op een latere Middelburgse organist, klokkenist en componist. Willem Lootens (173..-1813) Willem Lootens werd geboren te Delft in het vierde decennium van de 18de eeuw.16 In 1760 benoemde men hem te Zierikzee tot organist (Hoefer, 36). Lootens werd beroepen uit Maassluis en aanvaardde de functie in oktober. Hierin volgde hij A.F. Grooneman op, die tot organist en klokkenist in Goes was aangesteld (Lootens, 14-5). In 1763 volgde een aanstelling als organist en klokkenist te Middelburg, alwaar hij op 16 augustus in dienst trad (Kesteloo IX, 94). Hij werd te Zierikzee opgevolgd door zijn broer, J.P. Lootens (Lootens, 15). In Middelburg volgde hij Benjamin Bouchart na een korte ad interim-periode op: Bouchart was 8 juni 1763 begraven in de Nieuwe Kerk (Hoefer, 36), waar ook diens voor ganger Pieter Bustijn ter aarde was besteld. Lootens ontving - evenals eerder Bustijn en Bouchart (Clement, 147) - een vergoeding van 100,-; vanaf 1799 bedroeg zijn bezoldiging 83:6:8 (Hoefer, 38-9). In januari 1813 overleed hij te Middelburg. Overigens zijn verscheidene muzikale familieleden van hem bekend, zoals David Lootens, teken- en muziekmeester te Middel burg, Jan Lootens, organist en hoorn blazer te Middelburg, David Lootens, organist te Arnemuiden en Jacobus Lootens, beeldhouwer en organist te Goes (allen werkzaam in de periode rond 1800). Lootens nam in het muziekleven van de tweede helft der 18de eeuw een vooraanstaande plaats in. Hij was betrokken bij de bouw en verbouwing van vele kerkorgels, o.a. vanaf 1768 met zijn broer Johan Pieter bij de ver vaardiging van een nieuw orgel in de Grote of St. Lievensmonsterkerk te Zierikzee door J.H.H. Batz.17 In 1771 gaf Lootens een beschrijving van zowel het buiten gebruik gestelde Niehoff-orgel als het nieuwe orgel in deze kerk uit (zie bronnen/litteratuur). In de periode 1778-1783 adviseerde hij bij de bouw van het nieuwe orgel in de Oostkerk te Middelburg. Over dit project met tegenslagen schreef hij een "Bericht wegens het Nieuwgebouwde Orgel in de Oostkerk binnen Middelburg in Zeeland" om zijn optreden te recht vaardigen.18 Niet alleen was Lootens actief als organist en orgeldeskundige, maar ook zijn verscheidene composities van hem bekend. Hij behoorde tot de voor standers van de verbetering van het psalmgezang en droeg daaraan bij met een uitgave die in 1776 te Middelburg verscheen: De 750 PSALMEN EN GEZANGEN, voor de Stem, Orgel en Clavecimbel, in Muziek gebragt door HZ. LOOTENS, Organist van de Nieuwe-Kerk te Middelburg in Zeeland. Dit werk, gegraveerd door I.L. Wauters uit Antwerpen, bevat geheel nieuw- Willem Lootens, Opdracht aan J. A. van de Perre uit DE 150 PSALMEN EN GEZANGEN (Middelburg, 1776). 172

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 14