Politiek op het eiland Tholen in de periode 1945-1971 tenslotte gingen zij in Stavenisse van de A.R.P./C.H.U.-lijst, via de zeer locaalgerichte Lijst-Tazelaar naar de arbeiderslijst van C. Moerland. Zij volg den dus over het algemeen plaatselijke politieke leiders, waarvan de meesten niet goed onder te brengen waren in een landelijke politieke „richting". Tot de vaste kern van de locale S.G.P. hadden deze kiezers nooit behoord. Bovendien kwam het voor dat zij voor de Statenverkiezingen op de A R P. of de C.H.U. stemden. Hoe is deze groep „zwevende" kiezers nu het best te karakteriseren? Op Stavenisse stemden de „rechtse" Gereformeerde Bonders steeds op de S.G.P., net als de meeste Oud-Gerefor meerden. Maar er was ook een grote categorie „midden-Bonders" die oor spronkelijk tot de A.R.P. of de C.H.U. gerekend konden worden, maar die bij de raadsverkiezingen vaak de lijst van Tazelaar, de ontvanger-griffier van het waterschap, steunden. Die lijst was erg gericht op het eigen dorp, op het chauvinistische af, en werd vooral geassocieerd met het boeren-belang zónder dat het nu perse boeren waren die er op stemden. Vooral landarbeiders en zij die - net als Tazelaar zelf - op de een of andere manier een relatie met de boerenstand onderhielden, vormden de kiezers. Die relatie werd in de direct na-oorlogse periode voor velen ver broken toen door de mechanisatie in de landbouw vele arbeiders uit de landbouw verdwenen.6 De werkeloos heid nam toe, en langzaam begon men zich naar de industrie te wenden, aanvankelijk vooral in Brabant, vanaf 1954 en '55 in Rotterdam en omgeving, en later ook op het eiland zelf. Landarbeiders werden pendelaars, en, zo bevestigt men op Tholen, het is inderdaad mogelijk dat deze ontwikke ling zich globaal van oost naar west bewoog. Het spreekwoord: „diens brood men eet, diens woord men spreekt" gold 'Op Tholen werd vanouds arbeidsintensief gewerkt in de landbouw, hier bij voorbeeld het met de hand dorsen van koolzaad te Sint Annaiand (1934). De mechanisatie na de oorlog - mede veroorzaakt door het niet terugkeren van vele paarden na de inundatie - zorgde voor een groot overschot aan arbeidskrachten. Men was er niet geheel bekend mee; winterwerkeloosheid van een deel der landarbeiders was op Tholen traditioneel geaccepteerd. (Zeeuws Documentatiecentrum) 183

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 25