Redactioneel JAARGANG 40, NUMMER 5,1990 Helaas kan het in het vorige nummer beloofde profiel van het nieuwe Zeeuws Meisje niet geschetst worden, omdat Nederlands grootste boter- fabrikant vreesde voor overbelichting van zijn beeldmerk. Nu zal waar schijnlijk niemand daar wakker van liggen. Dat kan niet gezegd worden van het debat over de sociale vernieuwing, dat sinds enige tijd in alle hevigheid woedt. In zijn artikel, 'Overherigheid en overschaligheid voorbij', ontvouwt Jaap van der Stel een strategie om van de sociale vernieuwing een betekenisvol begrip te maken. Van der Stel is medewerker aan het Rijn-Schelde Instituut en bestuurslid van de Stichting Zomeruniversiteit Zeeland. Tevens maakt hij deel uit van de onlangs opgerichte Initiatiefgroep Sociale Vernieuwing Zeeland- Vlaanderen, een soort denktank waarin vertegenwoordigers uit alle geledingen van de Zeeuwse samenleving zitten. Van der Stel pleit onder andere voor versterking van het maatschappelijke middenveld welke aan de basis van de sociale vernieuwing binnen een grens overschrijdende kontekst ligt. Hiermee hoopt Van der Stel dat er een einde zal komen aan de overherigheid in Zeeland die tot uiting komt in een accumulatie van functies van bestuurderen (sic!), die in de hand wordt gewerkt door de inschikkelijke houding van de Zeeuwse bevolking. Vooral de veronderstelde onmondige houding lijkt mij een stereotiep uit lang vervlogen tijden. Of Van der Stel nu werkelijk de sociale vernieuwing concretiseert, is aan de lezer om te beoordelen. Zijn artikel is geïllustreerd met hoofden uit 'Carnival de I'existence', een serie werken van één van de bekendste Nederlandse keramisten, de in Middelburg woonachtige Jan van Leeuwen. A. Clement, die per 1 januari 1991 is benoemd tot universitair docent musicologie aan de Rijksuniversiteit Utrecht, ontrukt in zijn artikel drie Zeeuwse componisten van psalmzettingen aan de vergetelheid. Op 1 december 1990 zal in het Zeeuws Museum een concert plaatsvinden, georganiseerd door de werkgroep Muziek van het KZGW, waarbij composities van de in zijn artikel behandelde componisten ten gehore zullen worden gebracht. T. van Mierlo, medewerker van de Zeeuwse Milieu Federatie, gaat in zijn artikel op de milieuaspecten van Zeeland aan Zet waarbij hij het concept van duurzame ontwikkeling plaatst tegenover het concept van (economische) groei. De historicus J. Zwemer, behandelt in zijn lang verbeide artikel de vorming van politieke partijen op Tholen na de Tweede Wereldoorlog. Aan Tholen zal eind volgend jaar een thema-nummer worden gewijd. In de boekbesprekingen wordt aan dacht besteed aan stads- en industriële archeologie en een aantal fotoboeken over Zeeuwsch-Vlaan- deren. Zelf heb ik de rubriek signalementen ter hand genomen. In deze vaste rubriek zal de aandacht worden gevestigd op recent verschenen 'Zeeuwse' publicaties. Deze rubriek wordt onder meer op basis van een door het Zeeuws Documentatiecentrum gecompileerde lijst van uitgaven, die betrekking hebben op Zeeland, samengesteld. De signalementen worden gevolgd door de mededelingen van het KZGW. In het volgende nummer dat rond Kerstmis verschijnt, is naar alle waarschijnlijkheid een reactie op het artikel van Van der Stel te verwachten. Tevens zien wij bijdragen tegemoet over de badcuituur in Domburg, architectuur in Zeeland en over de Slibreeks waarvan binnenkort het 50ste deel uitgebracht zal worden. Paul van der Velde 161

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 3