Boekbesprekingen H. Sarfatij (red.): "Verborgen steden", Stadarcheologie in Nederland. Uitg. Meulenhoff Amsterdam, 1990; rijk geïllustreerd in kleur en zwart-wit; prijs: f 59,50. De redactie van "Verborgen steden" heeft in dit boek getracht de resultaten van de Nederlandse stadsarcheologie overzichtelijk er, in samenhang bijeen te brengen. De oorsprong en groei van oude steden heeft in de mediëvistiek altijd veel aandacht gekregen, maar het zijn vooral archeologen geweest die sedert de Tweede Wereldoorlog door oudheidkundig bodemonderzoek in door de oorlog verwoeste oude stadskernen veel nieuwe materiële en topografische gegevens hebben aan gevoerd. Zij gaven aan het historisch onderzoek van veel steden dikwijls een verrassend nieuw perspectief. Het moet voor de redactie van "Verborgen steden" geen gemakkelijke opgave geweest een onvermijdelijke selectie toe te passen in de verschei denheid van objecten om vervolgens te bepalen of de "uitverkoren stad" wel of niet wat uitvoeriger diende te worden besproken. Negentien "voorbeeld steden" werden niet alleen om hun rijke historische achtergrond, maar ook voor het verkrijgen van een zekere diversiteit in onderwerpen, uitgekozen om per stad 5 tot 12 bladzijden te vullen. Het hoofdstuk "Opgravingen in negentien steden" omvat niet minder dan 122 bladzijden, waarin door enkele auteur-stadsarcheologen helaas nogal wat ruimte is verspild aan zaken die niet specifiek met het hoofdonderwerp "Stadsarcheologie" hebben te maken. Het zou minder storend zijn geweest als in een volgend hoofdstuk "Panorama van de stadsarcheologie in Nederland" aanzienlijk meer ruimte was toegemeten aan een 65-tal "kleinere" steden van niet te miskennen archeologisch en historisch belang. Dit hoofdstuk omvat slechts 25 bladzijden, waarin per provincie die plaatsen werden geselec teerd waar het stadsonderzoek een meer permanent karakter heeft o.a. door de aanwezigheid van een officieel aangestelde stadsarcheoloog, een luxe die niet iedere gemeente zich kan ver oorloven. De provincie Zeeland komt er in "Verborgen steden" bijzonder karig af: een uitgebreide behandeling van één van de oude kernen, bijv. die van Aardenburg of Middelburg, zou landelijk - en zeker thematisch gezien - niet hebben misstaan. In het gehele boek worden er twee bladzijden (in het laatste hoofdstuk) uitgetrokken voor een beknopte beschrijving van archeo logisch onderzoek in Aardenburg, Domburg, Middelburg en Zierikzee; Goes en Axel worden ergens terloops in een paar zinnen aangehaald. Voor regionale informatie en voor de bij de onderwerpen vermelde literatuur kan men beter in andere boekwerken zijn licht opsteken. "Verborgen steden" is ondanks zijn hier en daar onbedoelde onevenwichtig heden een interessant overzicht ge worden van de betrekkelijk laat tot ontwikkeling gekomen tak van de archeologie, het stadskernonderzoek. De talrijke afbeeldingen van opgravings- putten, plattegronden en bodemvond sten laten in "Verborgen steden" de vakbekwaamheid van tal van archeo logen en hun medewerkers: fotografen, tekenaars en restaurateurs ruimschoots zien. Iedere goed verzorgde opgra- vingsput met fraai getinte vlakken en wanden en te "lezen" grondsporen heeft in het "veld" iets fascinerends. Dat zal niemand ontkennen. In "Verborgen steden" zijn echter naar verhouding veel te veel opgravings- putten afgebeeld die bovendien dikwijls zo kleinschalig zijn dat er nauwelijks iets aan te beleven valt. Ofschoon de moderne lay-out in zijn geheel geno men zeer smaakvol is verzorgd - in het bijzonder ook de omslag - is er op de keuze, de kwaliteit en de originaliteit van verscheidene afbeeldingen nogal wat aan te merken. J.A.T.B. Hulst toen en nu G. Sponselee en E. Taelman Van Geyt Productions, Hulst 1989 96 pagina's Groot Hontenisse van 1900 tot nu G. Sponselee en E. Taelman Van Geyt Productions, Hulst 1989 96 pagina's Land van Axel toen en nu J. C. Boeye en P. Stockman Van Geyt Productions, Hulst 1989 103 pagina's Clinge, Graauw, Heikant, Hulst, Nieuw-Namen en Sint-Jansteen van 1900 tot nu C. Buysrogge en G. Sponselee Hulst 1990 Van Geyt Productions, 102 pagina's De gemeenten Sluis en Aardenburg toen en nu G. A. C. van Vooren Van Geyt Productions, Hulst 1990 93 pagina's 100 jaar Sas van Gent en Westdorpe E. Sarneel Van Geyt Productions, Hulst 1990 95 pagina's Terneuzen, Sluiskil, Zaamslag van 1900 tot nu P. Stockman Van Geyt Productions, Hulst 1990 96 pagina's Wie denkt dat de voortschrijdende Europese integratie en mondialisering de geografisch gebonden identiteit zullen ondermijnen, onderschat het diepgewortelde verlangen van de mens kennis te nemen van de geschiedenis van de eigen geboortegrond of woon omgeving. Dat de fotoboeken appeleren aan die gevoelens van verbondenheid met de eigen stad of streek, blijkt uit de lange intekenlijsten achter in de boe ken. De intekenlijsten zijn kennelijk terug van weg geweest. 194

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 36