Boekbesprekingen De fotoboeken op A4 formaat bevatten gemiddeld 150 foto's en ze zijn lever baar in een gewone (f 57,50), een luxe (f 67,50) en van de Terneuzense uitgave is er zelfs een bibliofiele editie (f 177,50) waarbij een fraaie ets van de vermaarde kunstenaar Wim de Mey geleverd wordt. Hun harde kaften zijn een verademing in een anders vrij slappe tijd. Terwijl de 'Oude Ansichten' serie voor 99% uit foto's en 1 uit tekst bestond (de onderschriften bij de foto's) is in deze boeken 25% voor tekst ingeruimd. Dit betekent evenwel niet dat men in deze boeken een enigszins berede neerde geschiedenis aan de hand van beelden krijgt voorgeschoteld. Er wordt door de auteurs, waaronder een niet onverdienstelijk streekhistoricus als Van Vooren of een van tot historicus geëvolueerde bioloog als Sponselee, vrijwel geen poging ondernomen de beelden in een betekenisvolle samenhang te plaatsen. Zo er sprake is van een samenhang, dan moet die gezocht worden in het gegeven dat alle foto's daadwerkelijk betrekking hebben op het dorp, stad of streek waar het boek over handelt. Dat is jammer maar aan het voornaamste doel dat (door de uitgever) aan de boeken is gesteld, beantwoorden ze volledig. Dat doel is de AHA-Erlebnis van zoveel mogelijk (ex-) inwoners te kietelen. "Kijk dat is die en die was getrouwd met die, die is allang dood, die is nu nog en ben ik dat!?" Los van deze kritiek, geven de boeken een aardig beeld van de veranderingen in woon- en werkomgeving in de laatste honderd jaar van een over wegend ruraal gebied, dat doorsneden wordt door een industriële Kanaalzone. Treffend wordt zichtbaar gemaakt dat in Zeeuwsch-Vlaanderen de negen tiende eeuw in sociaal, cultureel en materieel opzicht tot het eind van de jaren vijftig van deze eeuw uitliep. P.V.D.V. Optocht St. Jansteen 1916

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 37