De overherigheid en overschaligheid voorbij Inleiding Achtergronden Het sociaal-culturele Sociale vernieuwing in Zeeland Jaap van der Stel Op 20 augustus, tijdens een debat in de Zeeuwse Bibliotheek over Sociale Vernieuwing, waaraan werd deel genomen door minister H. d'Ancona en prof H. Balthazar, gouverneur van Oost-Vlaanderen (België), werd de oprichting bekend gemaakt van de Initiatiefgroep Sociale Vernieuwing Zeeland-Vlaanderen. Dit initiatief was het vervolg op de discussies in een projectgroep van de Zomeruniversiteit Zeeland, die enkele dagen daarvoor bijeen was geweest. Ter voorbereiding van deze project groep had het Rijn-Schelde Instituut een dossier samengesteld waarin enkele prikkelende opmerkingen wer den gemaakt over de mogelijkheden en de hindernissen voor sociale ver nieuwing in Zeeland en samenwerking op dit vlak met Vlaanderen. Het rapport heeft een enkeling doen 'hyperventileren' en inmiddels, niet in de laatste plaats door de ruime be langstelling van de pers en de regionale omroep, heeft het bestuur van stichting Zeeland besloten tot 'zelfonderzoek'. Niet onverstandig met de Statenverkie zingen in het zicht, en in de wetenschap dat enkele vertrouwde bestuurders de provinciale politiek zullen verlaten. De projectgroep werd voorgezeten door mr P. Kuypers, voormalig directeur van het provinciaal opbouworgaan in Noord-Brabant en werd geadviseerd door prof Ph. A. Idenburg, de 'uit vinder' van het sociale vernieuwings concept en prof E. Verhellen uit Gent. Aan de projectgroep werd deelgenomen door een vijftiental personen uit ver schillende hoeken van de Zeeuwse samenleving. Na afloop van de bijeen komsten heeft de projectgroep besloten haar werkzaamheden voort te zetten in de Initiatiefgroep Sociale Vernieu wing Zeeland-Vlaanderen. Volgens de projectgroep is er in Zee land een structuur ontstaan die haaks staat op de lokale en regionale sociale netwerken waarin mensen zich bevin den. In de Zeeuwse context missen veel voorzieningen in het sociale en cultu rele veld door hun provinciale gericht heid de fijnmazigheid om te registreren wat mensen aan de basis te zeggen hebben. Anderzijds ontberen ze de slagkracht om adekwaat en vooral ook snel op signalen te reageren. Sociale vernieuwing in de Rijn-Schelde Delta betekent volgens de projectgroep de creatie van een innovatiemilieu dat de volgende effecten teweeg kan brengen: Organisaties gaan kritischer naar zichzelf kijken; Denken en handelen worden met elkaar verbonden; De bereidheid ontstaat om niet alleen grensverleggend, maar ook grensoverschrijdend te werken. Met het platform voor sociale vernieu wing wordt beoogd in deze regio een levendig sociaal en cultureel klimaat te bevorderen. Daarvoor zijn proeftuinen nodig; experimenten, die ontstaan vanuit de praktijk. Foto: Ineke Jonker Het idee voor een projectgroep over sociale vernieuwing is ontstaan na een onderzoek over de Rijn-Schelde Delta dat in 1989 door het Rijn-Schelde Insti tuut werd uitgevoerd. Tijdens het onderzoek, bleek dat de respondenten - sleutelpersonen in de ontwikkeling van deze regio - weinig wisten over sociaal-culturele aspecten van dit gebied. Dit gebrek aan kennis weer spiegelt de geringe aandacht die er door overheden en maatschappelijke organisaties aan sociale innovatie wordt gegeven, wanneer we het afzetten tegen initiatieven op het terrein van de economische, technologische en ruimtelijke vernieuwing. Vanuit de gedachte dat er een sterke wisselwerking bestaat tussen maat schappelijke sectoren kan worden gesteld, dat sociale vernieuwing een voorwaarde is om vernieuwing op andere terreinen een voldoende draag vlak te geven. Bij de opzet van het project werd niet alleen de aandacht gevraagd voor grensverleggende maar ook grens overschrijdende activiteiten. Bij dat laatste werd uitdrukkelijk gedacht aan de vraag welke mogelijkheden er zijn om de samenwerking tussen Zeeland en de Vlaamse grensprovincies te intensiveren. Kortom, hoewel het vraagstuk van de sociale vernieuwing in eerste instantie werd benaderd van uit een Zeeuwse probleemstelling, werd uitdrukkelijk ook een relatie gelegd met Vlaanderen. De redenatie was boven dien dat vanuit een (ook in sociaal- geografisch opzicht) ruimere manier van denken waarschijnlijk meer alter natieve oplossingen voor de problemen konden worden gevonden. In het kader van dit artikel beperk ik mijn gedachten- gang evenwel tot Zeeland. Het is in een periode waarin zich belangrijke economische, ruimtelijke en bestuurlijke veranderingen voltrekken noodzakelijk goed na te denken over sociaal-culturele aspecten die met die ontwikkelingen in verband staan. Er bestaan op diverse niveaus wissel werkingen tussen economische struc turen en processen èn sociale en culturele verschijnselen. De onder scheiden sectoren kunnen niet zonder elkaar bestaan. Toch zien we in onze maatschappij dat de aandacht telkens weer sterk op het economische wordt gericht. Slechts schoksgewijs - via cri sissen, na snelle economische en technologische veranderingen, of via 162

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 4