Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen ZVU-cursussen: Voor degenen, die bovengenoemde colleges wensen te volgen zijn twee cursussen relevant, die door de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit worden gegeven: Geschiedenis van Rusland: aanvang: donderdag 20 september te 19.30 uur. plaats: SSGM, St. Pieterstraat 25, Middelburg. duur: 5 avonden van 2 uur. docent: drs. L. A. Dewitte. cursusgeld: ZVU-leden f 70, niet-leden f 90, In vijf avonden een overzicht van de geschiedenis van Rusland en de Sovjet-Unie. Ie avond: Het oude Rusland, de over gang van de Middeleeuwen naar de nieuwe tijd. 2e avond: Veranderingen en verzet in Tsaristisch Rusland. 3e avond: Opstandigheid in Rusland voor en na 1990. 4e avond: De Russische revoluties van 1917. 5e avond: De ontwikkeling tot en van de Sovjet-Unie. Geschiedenis van de Sovjet-economie: aanvang: donderdag 25 oktober om 19.30 uur. plaats: „De Vakschool", J. P. Coenstraat 5, Goes. duur: 4 avonden van 19.30-21.30 uur en wel op 25 oktober, 1, 8 en 22 november. cursusgeld: ZVU-leden f 55, niet-leden f 75, De ontwikkelingen in Oost-Europa zijn al maandenlang hoofdpunten in het nieuws. Voor een goed begrip van deze recente geschiedenis en de nabije toekomst is enige kennis van het Sovjet politieke en economische systeem derhalve onontbeerlijk. Waarom loopt dat economische stelsel vast? Wat houdt dat in? Wat zijn de theoretische en historische achtergronden, die dat economisch stelsel bepalen. Aan de orde komen o.a. de tsaristische economie; het oorlogscommunisme; de nieuwe economische politiek onder Lenin; het economendebat; de periode van de 5-jarenplannen. Werkgroep Theologie Lezingen: 1 nov. dr. R. Kranenborg. Dr. Kranenborg, verbonden aan het instituut voor godsdienstwetenschappen van de VU, houdt een algemene inleiding op het thema. Dr. H. Bouma spreekt op 22 november. Daarbij zal holisme en milieu centraal staan. Op 5 maart 1991 spreekt K. Douven, auteur van „Het christendom op weg naar de 21e eeuw. Op 21 maart 1991 zal dr. P. van Gennip, algemeen secretaris van de Kath. Raad voor Kerk en Samenleving, een slot beschouwing wijden aan het thema, een kritische stellingname vanuit historisch, filosofisch en theologisch perspectief. Plaatsen en aanvangstijden worden nader bekend gemaakt. Werkgroep Maatschappijwetenschappen De werkgroep Maatschappijweten schappen (WMW) heeft zich in het afgelopen seizoen met het projekt „De Zeeuwse Arbeidsmarkt" beziggehouden. De aspecten die de werkgroep heeft belicht zijn: Arbeidsethos (opvatting over werk), Arbeid en onderwijs, en Economie en Arbeidsmarkt. De resul taten van de in totaal vier bijeen komsten zijn ingebracht in de Zomer- Universiteit Zeeland 1990, die twee dagen heeft gestudeerd op het onder werp „Arbeidsvoorziening". Dit heeft plaats gevonden op 20 en 21 augustus. De WMW heeft daarmee het jaar afgesloten, de Zomer-Universiteit heeft haar bijeenkomsten ermee geopend. Op de bijeenkomsten van de werkgroep is levendig gediscussieerd over de verschillende problemen van arbeids markt en arbeidsvoorziening. Die discussie is voortgezet op de Zomer-Universiteit. Prof. dr. Adriaansens, die op 12 april een rede heeft gehouden over Arbeidsparticipatie voor de WMW, is voorzitter geweest op de studiedagen over Arbeidsvoorziening van de ZUZ. Werkgroep Muziek De najaarsconcerten worden gehouden op: 13 oktober Kamermuziek door Frans Karei Adriaanse (viool), John van de Beemt (cello), Leen de Broekert (piano). 3 november Recital op het clavecimbel door Sybe Henstra. Deze concerten worden allen gehouden in de zaal van het huis 's-Hertogenbosch, Vlasmarkt 51 te Middelburg. „Sluis in beelden uit de Zelandia Illustrata" Het in het vorige Bulletin aangekon digde boekje „Sluis in beelden uit de Zelandia Illustrata" is inmiddels verschenen. Het bevat 25 zwart-wit reprodukties, sommige op het origineel formaat, van kaarten, gravures, teke ningen en oude foto's uit de Historisch- topografische Atlas Zelandia Illustrata, o.a. een kaart van Zeeland uit 1572, de situatie anno 1230 voorstellend, uit Reygersbergh, een tekening door G. Koekers van het kasteel van Sluis na de verwoesting in 1794, een (zeer fraaie) foto uit het begin van deze eeuw van de kapel van Sint Pieter, etc. Dankzij een bijdrage van de gemeente Sluis kan de prijs van het boekje laag genoemd worden: Het is bij Zeeuwse boekhandels te koop voor f 6,90. Genootschapsleden kunnen het ook regelrecht bij het bureau van het Genootschap bestellen; de prijs is dan f 6,20 (afgehaald). Portokosten bij toezending bedragen f 2,50. Tevens is nog verkrijgbaar bij het Genootschap het eerste boekje met afbeeldingen uit de Zelandia Illustrata: „De Cartons voor het Speculum Zelandiae" door J. H. Kluiver. De prijs voor leden bedraagt f 13,50 (winkelprijs f 15,eventuele portokosten). 199

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 41