De overherigheid en overschaligheid voorbij Maatschappelijk experiment situatie van sociale en culturele on gewisheid is het risico aanwezig, dat veranderingen tegen elkaar inlopen en de desoriëntatie groter wordt. Het af brokkelen van de vertrouwde sociale omgeving wordt door velen ervaren als het verlies van een gekoesterde, veilige wereld, zeker waar men vaak weinig kijk heeft op de positieve uitwerking van de veranderingen. Mensen die mede daardoor vereenzamen verliezen het zicht op de toekomst, aldus de opstellers van het rapport. Volgens de commissie Sociale Ver nieuwing is het nodig nieuwe vormen te ontwikkelen waarbinnen de ge meenschappelijke verantwoordelijkheid voor de sociale kwaliteit van de gemeenschap op werkbare wijze ge stalte kan krijgen. Daarbij moet rekening worden gehouden met de capaciteiten, mogelijkheden en middelen waarover de betrokkenen beschikken. Er is een zorgvuldige analyse nodig van hun feitelijke inzetbaarheid en de beoogde effecten. Het principe van ieders eigen verant woordelijkheid kan overigens, meent de commissie, geen excuus zijn voor het eventueel uitblijven van de tussen komst van 'de georganiseerde solida riteit'. Een domein van maatschappelijk initiatief en menselijke activiteit dat volgens de commissie opnieuw in de aandacht komt is het maatschappelijk middenveld, zoals dat zich sinds de jaren zestig heeft ontwikkeld. Hier wordt aangesloten bij de opvattingen over de verantwoordelijke samenleving zoals die binnen het wetenschappelijk bureau van het CDA ontwikkeld zijn, als alter natief voor de - zijn doel voorbij- strevende - verzorgingsstaat. In de opvatting van de commissie is sociale vernieuwing een noodzaak, en mag het geen bijprodukt zijn van eco nomische en ruimtelijke vernieuwing, of een correctie op eventuele nadelige bijverschijnselen ervan. (Dit laat onver let dat in de historie dat meestal wel het geval is geweest, zoals hiervoor is gesteld, en zoals het initiatief in de gemeente Rotterdam in eerste instantie ook is ontstaan!) De commissie verzet zich ook tegen een verenging van sociale vernieuwing tot 'zachte sector' of 'zorgsector': Sociale vernieuwing is een zelfstandige ontwikkeling die alle terreinen van sociale activiteit en dus alle mensen en de hele ruimte betreft. Sociale vernieuwing is tevens een doelstelling zowel van de overheid als de samenleving. Ze komt, aldus de commissie, voort uit de sociale tradities, de sociale politiek en de sociale voor zieningen die Nederland rijk is. Centrale punten van de sociale ver nieuwing zijn: 1Het terugdringen van afhankelijk heid, isolement en achterstand; het werken aan het normaliseren van de leefsituatie van mensen in een achterstandspositie. 2. Het scheppen van redelijke bestaansvoorwaarden, maatschap pelijke omstandigheden en sociale verhoudingen die een stad/ (regio) een toekomst geven als samenleving van mensen, als plaats om te leven en te werken en als democratie om deel aan te hebben. Sociale vernieuwing is verder ook op te vatten als een een voortgaand proces. De crisis in economie en verzorgingsstaat heeft echter een ernstige stagnatie in de ontwikkeling veroorzaakt. Van groot belang is in dit verband de kwaliteit van de organisaties en ver banden in het maatschappelijk midden veld en de relaties die met de overheid worden onderhouden. De commissie merkt op dat in de af gelopen decennia het maatschappelijk middenveld zich heeft ontdaan van traditionele kaders van verzuiling, waarin het lange tijd gevangen is geweest. Het middenveld maakt zich gaandeweg wat losser van de over- heidsbureaucratie. Dat is niet onbe langrijk: Een vernieuwd en versterkt maatschappelijk middenveld vormt het hart van de sociale vernieuwing als het een evenwicht weet te scheppen tus sen de rechten en plichten van de burgers en deze zal verankeren in eigen verantwoordelijkheid, sociale netwerken en democratische organi satievormen. Het is aldus aanspreek baar en inzetbaar voor sociale vernieu wing en tevens voedingsbodem voor sociale vernieuwing, aldus de commis sie. Tevens wordt opgemerkt dat het bedrijfsleven medeverantwoordelijkheid kan dragen en aldus een partner kan vormen in sociale vernieuwing. Ook al wordt door de commissie een buitengewoon grote rol weggelegd voor het maatschappelijk middenveld, dat laat onverlet dat de overheid verant woordelijkheid blijft dragen. De overheid zal een balans moeten vinden tussen de verantwoordelijk heden van de burgers, autonome samenlevingsverbanden en haarzelf. Het is een evenwicht tussen zelf standigheid, zelforganisatie, zelfhulp in de samenleving en zorgplicht van de overheid. Een en ander houdt in dat uitvoerende taken kunnen worden over gedragen. Foto: Ineke Jonker Het project van de sociale vernieuwing is - behalve een antwoord op een gesignaleerde eenzijdigheid van be leidsontwikkeling in de jaren tachtig: veel aandacht voor de harde sectoren en verwaarlozing van de zachte sector - in beginsel een antwoord op het al jaren voortwoekerende proces van maat schappelijke desintegratie. Door ver schillende auteurs is deze desintegratie in verband gebracht met het proces van ontzuiling in de jaren zestig en zeventig èn de lage participatie van de beroepsbevolking, met name van vrou wen (Zeeland!), in het arbeidsproces. 164

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 6