De overherigheid en overschaligheid voorbij onderwijsvoorzieningen en de wei nig gedifferentieerde arbeidsmarkt. Dit leidt tot een vertrekoverschot; deze ontwikkeling kan het draagvlak van noodzakelijke voorzieningen aantasten, wat de migratiespiraal kan doen versterken; Mede door de beperkte voor zieningen op het terrein van oplei ding, educatie en research is het moeilijk een innovatief milieu tot ontwikkeling te brengen; Door het geringe aantal inwoners en de kleinschaligheid ontbreekt het in Zeeland aan een 'kritische massa' die garant staat voor een perma nente vernieuwingsdruk dan wel een draagvlak vormt voor ver nieuwende initiatieven; Als gevolg van een gesegmen teerde structuur ontbreekt in Zee land een integraal maatschappelijke problemen aangepakt kunnen worden. Naast deze problemen verschillen ook de maatschappelijke voorwaarden, om in Zeeland sociale vernieuwing gestalte te geven, met die van bijvoorbeeld Rotterdam. Dat houdt in dat bij initia tieven op dit vlak rekening moet wor den gehouden met die andere omstan digheden, willen ze kans van slagen hebben. Kenmerkend voor Zeeland is de dominante rol van de provinciale over heid tegenover gemeenten en veel maatschappelijke instellingen èn de 'overherige' wijze waarop bestuurders zich manifesteren. Die houding van de bestuurders sluit overigens nauw aan bij een beschei den, inschikkelijke houding van de Zeeuwse bevolking. Er heerst in Zeeland weinig elan voor wat betreft het in gang zetten van sociaal-culturele veranderingsproces sen; bestuurders ontberen op dit vlak - althans zo lijkt het - elke ambitie. De indruk bestaat dat Gedeputeerde Staten het maatschappelijk middenveld weinig ruimte laat en de door haar gesubsidieerde instellingen het liefste wil onderbrengen bij een van de in Middelburg gevestigde koepelinstellin gen of 'steunfuncties'. En tot voor kort was de beleidslijn om zo mogelijk een gedeputeerde als voorzitter te benoe men. Het risico dat daardoor een af stand wordt geschapen met de lokale 166 Foto: Lex de Meester

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 8