Kuren en het Hof Domburg: een investering in de toekomst Het produkt kuren die vanaf 1885 regelmatig met zijn familie de zomervakantie in Domburg doorbracht. Mezger had een grote reputatie in de jaren daarvoor opge bouwd. In zijn zog volgden zijn rijke patiënten. Zoals Domburg in de jaren voor Mezger faam genoot als zomer verblijfplaats voor de Middelburgse elite, zo trok het in de jaren van Mezger een internationale elite aan. Hiermee is het elitaire karakter, dat Domburg kennelijk nog steeds in zijn vaandel draagt, verklaard. Maar naast het feit dat Mezger van grote betekenis is geweest voor Dom burg met betrekking tot het aantrekken van een internationaal publiek, is juist de wijze waarop hij de geneeskunde in de Domburg bedreef van belang in relatie tot het 'kuren'. Naast het bena drukken van de heilzame werking van het zeewater en de gezonde ontspan ning van een bos-duin wandeling, vormde de massage een belangrijk onderdeel van de vele behandelingen die Mezger uitvoerde. Mede door de verdiensten van Mezger is 'massage' een in medisch wetenschappelijke kring geaccepteerde behandelings methode geworden. Massage vormt nu tevens bij uitstek een behandelings methode die in ieder gerenommeerd kuuroord tot de faciliteiten behoort. Men zou hieruit kunnen concluderen dat met de komst van Mezger het beeld van Domburg als heilzaam, rustgevend badkuuroord compleet werd. "In de eerste ontwikkelingsfase van de badplaats lag de nadruk sterk op de kuuraspecten van het zeebad, al verschoof het accent spoedig naar ontspanning en vermaak. De bad gasten beperkt in aantal en overwegend van aristocratische signatuur kwamen voor een groot deel uit de Duits sprekende delen van Europa. Zij waren vertrouwd met het verblijf in een kuuroord en kenden met hun continen tale achtergrond een bijna magische betekenis toe aan de zee". Nederland kent, buiten het zeebad, geen kuurtraditie en het Nederlandse publiek is zeker niet zo vertrouwd met het kuuroord als bijvoorbeeld onze Oosterburen. Dit maakt een greep naar het verleden voor Nederlandse kuur- gasten per definitie uiterst moeizaam. In Domburg zijn echter wel degelijk bouwstenen te vinden, waarop in de 'lijn der traditie' verder gebouwd kan worden. Het feit dat Domburg jarenlang een arts in zijn midden heeft gehad die een zo belangrijke bijdrage aan de massagetechniek heeft geleverd, doet denken aan bijvoorbeeld de naams- gebondenheid van dokter Kneipp aan vele kuurfaciliteiten in Duitsland. De magische betekenis van de zee in de vorm van het heilzame baden, de rustige omgeving en gezonde zeelucht kan nog zeker aan Domburg toe- gedicht worden. Een kuurtraditie is echter niet een voor waarde voor het opzetten van een kuurcentrum. De vanaf 1985 geopende kuurcentra te Nieuwe Schans, Arcen en Valkenburg zijn er een goed voor beeld van, hoe een maagdelijk terrein met succes ontgonnen kan worden. Deze drie kuurcentra zijn alle drie bronkuuroorden gelegen in de nabijheid van de Duitse grens. De architectuur van de Nederlandse kuurcentra geeft als geen ander het verschil in kuurtraditie met bijvoorbeeld de kuurbadgebouwen in Oostenrijk, Duitsland en Hongarije aan. "De indruk wekkende verschijningsvorm van deze gebouwen toont hun verwantschap met andere ontmoetingsplaatsen van de negentiende-eeuwse burgerij, zoals bijvoorbeeld het operagebouw uit die tijd". Het kuren aan zee heeft dan weliswaar wél in Nederland plaats gehad, maar „een dergelijke verwant schap in de verschijningsvorm bestond in de tweede helft van de negentiende eeuw langs de kust nietOmdat het baden in zeewater niet met behulp van een gebouw is te monopoliseren - dit in tegenstelling tot het baden in bron water - kreeg het badhuis langs de kust steeds minder betekenis als openbare voorziening". De uiterlijke verschijningsvorm van het - inmiddels bijna geheel vervallen - Badhotel in Domburg roept toch nog iets van die glorietijd op. Een weder opbouw en een exploitatie van het Badhotel, waarbij het huidige karakter behouden zou blijven, zullen in het kader van de herpositionering van Domburg als Badplaatskuuroord van essentieel belang zijn. De verregaande plannen van de Dorinth groep voor een mogelijke wederopbouw van het Bad hotel zijn dan ook bijzonder interessant. Maar niet alleen de uiterlijke en geo grafische ligging en achtergrond van Domburg zijn belangrijke elementen voor de ontwikkeling tot Badkuuroord. Allerlei maatschappelijke ontwikkelin gen - de groeiende behoefte aan gezonde ontspanning - maken het 'kuren' als produkt de moeite waard. Het steeds meer en vaker teruggrijpen op de natuur in termen van alternatieve geneeswijzen, het belang van gezonde voeding, meer lichaamsbeweging en ontspanning zijn duidelijke signalen van een zich veranderende levens instelling. Kuren is een uitstekend middel om in deze behoefte te voorzien en het is in zijn geheel niet onwaar- Hof Domburg. Foto: Hof Domburg. 215

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 17