Kuren en het Hof Domburg: een investering in de toekomst Badhotel. Foto: P. Maas (ZDC). schijnlijk dat kuren in de toekomst 'as a way of life' beschouwd zou kunnen gaan worden. Afgezien van de mentaliteitsverandering in de samenleving in relatie tot gezond leven, is er ook een verandering in de wijze van 'kuren' waarneembaar. Wanneer we kuren in traditionele zin bekijken, zien we dat de nadruk voor namelijk lag op de curatieve aspecten van het kuren. Monda Heshusius, plaatsvervangend hoofd voorlichting van de Nederlandse Kankerbestrijding, heeft onlangs het "Reisboek Kuur oorden in Europa" uitgebracht, waarin zij onder andere de ontwikkeling op het gebied van het kuren in Europa aan de orde stelt. De traditionele badkuren waren gericht op het verlichten van de pijnklachten van voornamelijk chronisch zieken, maar de laatste tijd is de tradi tionele badkuur zich echter ook gaan ontwikkelen in een nieuwe richting, die van het gezondheidstoerisme. Kuur oorden vinden een nieuwe taak op het gebied van het voorkomen van ziekte. Het tempo van deze tijd brengt span ning en een ongezonde leefwijze met zich mee De sfeer in de traditionele thermale baden wordt aangepast aan een jonger publiek". De 'kuurvakantie' is niet alleen bestemd voor zieke mensen, maar zal in de toekomst steeds meer voor de gezondheids- bewuste toerist weggelegd zijn. In 1989 is in Budapest een internationaal congres gehouden met betrekking tot deze ontwikkelingen. Één van de punten die tijdens dit congres aan de orde kwamen was het belang van een herformulering van de doelstelling van kuuroorden ten opzichte van deze nieuwe markt: de markt van het gezondheidstoerisme. Kuurafdeling Dorimare De kuurafdeling Dorimare van het Hof Domburg is een voorbeeld van het inspelen op het 'gezondheidstoerisme', waarbij de nadruk op toerisme ligt. In de promotiefolder van de kuurafdeling staat dan ook geschreven: "Diverse vooraanstaande instanties op het gebied van de gezondheidszorg zijn het erover eens dat onze manier van leven als ongezond kan worden beschouwd: te veel alcohol en roken, overmatige spanning, te weinig verant woorde voeding en te weinig beweging. De conclusie is dan ook dat het hoog nodig tijd wordt voor een radicale verandering van ons gedragspatroon. Daarmee belanden we automatisch bij het begrip 'preventieve geneeskunde' met andere woorden: voorkomen is beter dan genezen". Dorimare richt 217

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 19