Architektuur en plein publiek Vooraf Architektuur als puzzel Over de dag van de architektuur, Hulst 1 juli 1990 Johan de Koning en Don Monfils Als architektuur een van de voor naamste kuituuruitingen van een samenleving is, dan zou de dag van de architektuur, internationaal vastgelegd op 1 juli, een van de voornaamste dagen op de kulturele agenda moeten zijn. Niets is minder waar. Deze dag geniet bij het grote publiek nauwelijks of geen bekendheid en de 'festiviteiten' die op deze datum georganiseerd worden al evenmin. Traditie getrouw ligt het iniatiatief voor de jaarlijkse happening bij de BNA, de Bond van Nederlandse Architekten. Louter en alleen bij gebrek aan beter. Daar de BNA zichzelf verdeeld heeft in 'kringen', wordt ook de dag van de architektuur in iedere regio verschillend gevierd. Uit het gebodene blijkt elk jaar weer hoe weinig kreatief architekten kunnen zijn. Dit jaar kwam de kring Zeeland op het idee het publiek te konfronteren met een aantal ontwerpen voor een woning. Als lokatie voor het ontwerp werd een leeg grasveld aan de oever van de historische verdedigingswerken in Hulst gekozen. Om de architekten zo weinig mogelijk te hinderen waren slechts twee randvoorwaarden gefor muleerd: ten eerste mocht de inhoud van de woning de 400 m3 niet over schrijden en ten tweede zou de woning geen tuin doch hooguit een terras mogen bezitten. Na het gereedkomen van de ontwerpen werd op zaterdag 30 juni op de markt in Hulst een presentatiestand ingericht, waarbij de aanwezige architekten hun plan kon den uitleggen aan het publiek. Aan het eind van de dag werd een tentoonstelling van alle plannen opgebouwd in het stadhuis van Hulst, die nog een weeklang voor het publiek toegankelijk bleef. De toen getoonde plannen zijn in dit nummer (van het Zeeuws Tijdschrift) gedocumenteerd. De zeventien ingeleverde ontwerpen geven een aardig overzicht van de opvattingen die binnen Zeeland heersen over de aard van het vak. Om daarover iets meer te kunnen zeggen willen we vooraf een aantal thema's neerzetten, waarmee de ontwerpen te lijf gegaan kunnen worden: 1. Architektuur als puzzel 2. Architektuur als beeld 3. Architektuur als betekenis Het is niet de bedoeling bij elk ontwerp alle drie de thema's te bespreken. Veel meer zullen de thema's worden behandeld naast de getoonde plaatjes, zodat de tekst een handvat wordt om naar de ontwerpen te kijken. Architektuur is een toegepaste kunst. Net als aan industriële vormgevers en grafisch ontwerpers wordt aan archi tekten gevraagd een 'bruikbaar' produkt af te leveren. Anders dan een vrij kunstenaar heeft de architekt dus te maken met randvoorwaarden die van buitenaf aan zijn ontwerpen gesteld worden. Deze externe rand voorwaarden zijn te verdelen in het programma van eisen, de bouwlokatie en de (bouw)technische middelen. Het programma van eisen is een door de opdrachtgever opgestelde opsom ming van die elementen die in het ontwerp in ieder geval verwezenlijkt moeten worden. Dit kunnen zaken zijn als afmetingen van ruimtes, de relaties die ruimtes onderling moeten hebben Ontwerp: J. Jobse. 219 Ontwerp: J. R. Slemmer.

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 21