Zeereep verboden toegang Mieke Tillema Black Box De psychobiologie van het feestvieren Boekbesprekingen Elburg, geen slecht gezelschap om in te debuteren. Dat moet een stimulans zijn en het is een compliment waard, als de hoofdredacteur kan constateren, dat hij in deze betrekkeiijk dun bevolkte provincie 22 Zeeuwen heeft weten uit te geven, waarvan er 8 bij hem debuteerden. Daarvan kwamen er 8 uit Walcheren, 8 uit de Bevelanden, 3 uit Zeeuwsch-Vlaanderen en 3 uit Schouwen/ Duiveland. De uitgeverij laat het trouwens niet bij boekjes alleen. Jaarlijks organiseert zij een schrijversavond, waarop men kan voordragen uit eigen werk. Een selectie van het gebodene wordt vervolgens gepubliceerd. Zij deinst ook niet terug voor het organiseren van een Jacques Hamelink-dag (radio en tv waren aanwezig) of een Hans Warren avond en draagt bij aan culturele manifestaties als de Betje Wolff herdenking of de culturele maand Zeeland te Domburg. Laatstgenoemde gebeurtenis was aanleiding tot het uitgeven van een driedubbeldik nummer over de Kunstkring in die bad plaats, geschreven door Francisca van Vloten. Activiteiten genoeg dus. Hun voorlopige bekroning vonden zij op 16 november 1990, toen drs. De Bruyne tijdens een kleine plechtigheid, maar met gepaste trots het 50e deeltje kon aanbieden aan Andreas Oosthoek 'vanwege zijn kennis van de cultuur en de bekendheid die hij daaraan geeft in de PZC'. Het jubileumboekje, "Zeeland, zegt u is van de geboren Terneuzenaar Guido Lippens, wiens werk in bijna alle grote Nederlandse musea voor moderne kunst is te vinden. Een waardige mijlpaal dus voor een reeks, die nog geen tekenen van vermoeidheid vertoont en al weer volop bezig is met de verwezenlijking van zijn plannen voor de komende jaren: een zeer bijzonder boekje van Tineke Zaadnoordijk, een episch lyrisch gedicht van Max Dendermonde, een tekst over Frederik van Eeden door Jan Fontijn, Fresco's vertalingen van Griekse poëzie en een stuk van Oosthoek over het huis van de dichter Nijhoff in Biggekerke. Er is geen enkel bezwaar tegen om bij de Stichting Beeldende Kunst Zeeland in de Middel burgse Kuiperspoort eens een fondslijst aan te vragen, want veel van de Slib-uitgaven zijn nog leverbaar, zij het dan soms in herdruk. Tegen een abonnement bestaat helemaal geen bezwaar. De Slibredactie stelt zich ten doel zich zoveel mogelijk zelf te bedruipen en doet alleen bij zeer speciale uitgaven een beroep op de subsidiepot. Het zou dus aardig zijn als er ook uit het Zeeuwse publiek enige steun kwam. We klagen immers zo makkelijk, dat er in deze 'uithoek' weinig te beleven valt, maar als er dan eens een initiatief komt als de Slib reeks blijkt de belangstelling daarvoor minimaal. Die belangstelling is stijgende. Het abonnee-bestand ligt nu rond de 600 en bij iedere nieuwe reeks komen er weer een paar tientallen bij, maar wie de cijfers goed bekijkt, komt tot de merkwaardige ontdekking dat deze Zeeuwse reeks maar zeer ten dele zijn afzetgebied in Zeeland heeft. Van de 600 abonnees woont namelijk maar 30% in Zeeland en dan nog voornamelijk op Walcheren. In Zeeuwsch-Vlaanderen zitten er maar 12. Het merendeel woont echter in de Randstad. Vermoedelijk zijn dat emigranten, die in de diaspora via de Slib-reeks de band met de oude provincie warm houden. Dit zal zeker ook het geval zijn met de tientallen intekenaren in Canada, Frankrijk, België, Zwitserland en zelfs Zaïre, maar toch blijft het vreemd, dat zij, die binnen deze provincie ongestoord van haar wel en wee kunnen genieten, het zo jammerlijk laten afweten. Met de losse verkoop van de deeltjes is het al niet beter: in de Middelburgse boekhandel loopt het redelijk, buiten Middelburg is de afzet vrijwel nihil, de grote bulk wordt verkocht in de Randstad. B.T. D, HÏLLENIUS 235

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 37