Signalementen Uitg. Faculteit der Wijsbegeerte van de Erasmusuniversiteit, Rotterdam 1990 ISBN 90-70116-60-X Dat er door gebrek aan een intellectueel centrum in Zeeland, vele talenten uit de provincie verdwijnen, is een ieder zich pijnlijk bewust. Dit hoeft ons er niet van te weerhouden aandacht te besteden aan het werk van dergelijke verloren zonen (en dochters) zoals de in Terneuzen geboren filosoof Jos de Mul. In zijn boek heeft hij een zestal artikelen gebundeld, die handelen over een aantal fundamentele vragen waarmee de (post) moderne filosofie worstelt. Hoe die worsteling verlopen is, zal in een van de volgende nummers van dit tijdschrift uit de doeken worden gedaan. De Wijk. De Molukse gemeenschap van Oost-Souburg W. Helm (fotografie) en K. Slager (tekst) Uitg. De Koperen Tuin, Goes 1990 ISBN 90 72138 147 In een wel erg korte inleiding vat Slager de geschiedenis van de 'Zeeuwse' Molukkers samen. In 1951 belandden ze hier, naar zij dachten, voor een korte tijd. Toen na verloop van tijd bleek dat hun verblijf in Nederland van langere duur zou worden, besloten de autoriteiten tot de aanleg van een Molukker-wijk in Oost-Souburg. Helm, verbonden aan het Zeeuws Documen tatiecentrum, legde het leven in De Wijk op de gevoelige plaat vast. Het resultaat is een indringend beeld van een transculturele samenleving. Het is jammer dat Slager de kans heeft laten liggen, de voor de hand liggende vergelijking met de aanwezigheid van Nederlanders op de Molukken in de koloniale tijd, verder uit te werken. Kroniek van de Orde van de Prince 1955-1990 Kristin Wildiers-Van der Wee Uitg. Pelckmans (z.p.) 1990 ISBN 90.289.1553 2 In een bestek van 300 pagina's wordt de nog jonge geschiedenis van deze van origine Vlaamse organisatie beschreven. De Orde van de Prince stelt zich ten doel de Nederlandse cultuur in een mondiale kontekst te bevorderen. In Zeeland zijn twee afdelingen; een in Hulst en de afdeling Midden-Zeeland die respectievelijk in 1970 en 1987 werden opgericht. In een van de volgende nummers zal een boekbespreking aan deze Kroniek worden gewijd. Een dijk van een Dijk. De Westkappelse Zeedijk in de loop van de tijd. L. Hollestelle (tekst) C. Cijsouw (fotografie) Uitg. Waterschap Walcheren Middelburg 1990 ISBN 90 9003808-6 Dit boek is een uitvloeisel van een tentoonstelling die in het Polderhuis van Westkapelle in 1988 werd gehouden ter gelegenheid van het op Deltahoogte brengen van een van de beroemdste zeedijken van Nederland. In het boek wordt aan de hand van talrijke illustraties de geschiedenis van een dijk, die inmiddels al vijfhonderd jaar de aanslagen van de zee weerstaat, neergezet. Binnenstad of Buitenwijk. Ouderhuisvesting in de vier grote Zeeuwse steden. B. A. J. van der Wouw en P. L. Lijnse Uitg. Verhage Zoon, Middelburg 1990 ISBN 90 70645 05 In het volgende nummer zal Van der Wouw nader op de ouderhuisvestings- problematiek in gaan. Museums Zeeland Uitg. Provinciale VVV Zeeland (etc.) Oplage: 100.000 exemplaren De in april verschenen brochure bevat kernachtige informatie in het Nederlands, Frans, Duits en Engels over de 30 grotere en 11 kleinere musea, die Zeeland rijk is. De brochure is gratis verkrijgbaar bij de 15 Zeeuwse VVV-kantoren. Vijf monumenten voor Walcheren Uitg. Ando, Den Haag 1990 ISBN 90 72310-05-5 In deze catalogus naar aanleiding van de presentatie van de maquettes van vijf oorlogsmonumenten in de Vleeshal te Middelburg, geven de beeldhouwers korte commentaren op hun plannen. Uiteindelijk werden vier van de vijf monumenten gerealiseerd, dankzij de inspanningen van de speciaal voor dit doel opgerichte Stichting Monumenten Walcheren 40-45. Een Een Een. Kroniek van het St. Willibrorduscollege Jan Bruijns Goes 1990 Bruijns brengt aan de hand van de geschiedenis van de R.K. ULO en de R.K. H.B.S. die in 1968 tot St. Willibrorduscollege fuseerden, het emancipatiestreven van het Katholieke volksdeel in en rond Goes in beeld. Kapelle-Biezelinge toen en nu G. J. Lepoeter Van Geyt Productions Hulst 1990 Prijs: f 57,50 In het vorige nummer werden een aantal soortgelijke fotoboeken, als het onderhavige, besproken. Hier beperk ik mij tot de vermelding dat Annie M. G. Smidt in Kapelle het levenslicht zag. P.V.D.V. 237

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 39