Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen personen, die met hem waren, daer geen part van willende geven, ben(nen) aenstonts van 't strant na(ar) mij, ondergeschreven, gecomen, het bovenstaende mij verhalende, en mij ook seijden, dat die luyden aenstonts van 't strant waeren gegaen in de herberge "den Witten Leeuw", waar op ick immediat met haerbeijden na(ar) gemelde herberge ben gegaen en aen voornoemde luyden versogt om het beeldetje eens te zien, gelijck zij ook deeden. Hetselve in handen hebbende syde (ik) tegen haer: "Dat komt de Heer van Domburg toe, daer is een rixdaelder gelijkck UED, er hebt voor gegeven!". Dog seer malcontent daerover sijnde, hebben (ze) de rixdaelder van mij aengenomen, waerop ick aenstonts met mijn diender ben na strant gegaen, daer voornoemde Anthonij den Clander nog was smelt stekende, seer digtbij daer den tempel van d'Nehelennia heeft gestaen, (deze) heeft mij, dog seer onwilligh, de ontfangen rixdaelder weergegeven. Zijnde doe ter tijt de Heer Johannes Cau Heer van Domburg, woonende alsdoen toen) voor eenige maenden tot Zierickzee, aen wien ik hetselve heb toegesonden; dat vervolgens, de Heer Johan Cau int najaer van 1732 Domburgh hebbende verkogt aan den WelEd.Gestr. Heer, den Heer Ewout van Dishoeck, en na het verkoopen en transporteren van dien, het voornoemde beeldetje door den Heer Cau aen welgemelde Heer van Dishoeck is present gedaen, onder wiens familje 'tselve tot heden is gebleven. 3) Gevende voor redenen van wetenschap, destijds en nogh te wesen Balliu, Secretaris en Strantmeester van gemelde Stad en Hooge Heerlijc-heyt, en alles nog seer wet te geheugen. Z. van Dijcke 1767. Actum Domburgh, 3 October 1767. Noten: H. M. Kesteloo, Domburg en zijn geschiedenis, Middelburg 1890. Stukken betreffende de geschiedenis en oudheden nr. 4. 2) Het bericht is eerder gepubliceerd in H. M. Kesteloo, Wandeling door de voormalige smalstad Domburg, 1871 pp. 79-80. Vgl. ook het artikel van H. J. F. Janssens over de authenticiteit van dit beeldje, gepubliceerd in Nehalennia 1850, deel II blz. 211. 3) Nadien is het beeldje terecht gekomen in de Coll. Versteeg te Amsterdam, in 1823 is het verhuisd naar het Rijks Museum van Oudheden in Leiden, waar het in 1850 nog aanwezig was, toen werd er n.l. ten behoeve van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen een gips afgietsel van vervaardigd. Dit gipsafgietsel bevindt zich nog steeds in de collectie van het Z.G. en is thans in het Zeeuws Museum te Middelburg. Het originele beeldje is spoorloos verdwenen. Lezingen Natuurkundig Gezelschap: 18 januari 1990. Dr. P. I. M. Johannesma, Lab. van medische fysica, K. U. Nijmegen/ Abteilung Neuroinformatik, Univ. Bochussen over: "Informatieverwerking in het zenuwstelsel. Zeeuwse Bibliotheek, Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. Nederlands Klassiek Verbond in Zeeland: 23 januari 1991. Dr. D. den Hengst, Universiteit van Amsterdam, over: "De vierde-eeuwse renaissance" (De heidense cultuur blijft zich tegen het christendom verweren). Stadsschouwburg (Bolwerkzaal), Middelburg. Aanvang: 19.30 uur. Natuurkundig Gezelschap: 15 februari 1991. Dr. W. van Driel, Sterrenkundig Instituut, Amsterdam over "Help, het beeld is zoek" (Op zoek naar de "Donkere Materie"). Zeeuwse Bibliotheek, Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. Werkgroep Theologie: 5 maart 1991. K. Douven, auteur van "Het christen dom op weg naar de 21e eeuw". Plaats en aanvangstijd worden nader bekend gemaakt. Nederlands Klassiek Verbond in Zeeland: 13 maart 1991. Prof. dr. A. W. Grootendorst over "Pythagoras en zijn kring". Stadsschouwburg (Bolwerkzaal), Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. Natuurkundig Gezelschap: 20 maart 1991. Ir. L. J. M van Soest, Centrum voor Plantenveredelingsonderzoek (CPO), Wageningen over "Potentiële land bouwgewassen voor industriële toepassingen". Zeeuwse Bibliotheek, Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. Werkgroep Theologie: 21 maart 1991. Dr. P. van Gennip, algemeen secretaris van de Kath. Raad voor Kerk en Samenleving, Slotbeschouwing over thema "New Age". Plaats en aanvangstijd worden nader bekend gemaakt. Natuurkundig Gezelschap: 19 april 1991. Dr. W. C. Sinke, Energieonderzoek Centrum Nederland, Petten over "Electriciteit uit zonlicht". Zeeuwse Bibliotheek, Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. Boeken voor het Genootschap. Het Genootschap ziet al een tijdje uit naar manieren om de bescheiden fondsen voor de verzamenlingen van meer geld te voorzien, zodat er meer restauratie en aankoop kan plaats vinden. Onlangs is in de Commissie voor de verzamelingen het idee geopperd, de leden van het Genootschap via een boekenbeurs hierbij in te schakelen. Het plan ziet er als volgt uit. Indien u - of iemand in uw kennissen-of familiekring - boeken bezit waar uw el vanaf wilt, dan kunt u die aan het Genootschap schenken. Het Genootschap stelt een lijst van deze boeken op, en biedt ze tegen een redelijke prijs aan andere leden of aan derden (zowel particulieren als instellingen komen in aanmerking) te koop aan. De boeken die u zou willen schenken, moeten in redelijke staat verkeren, aangezien ze anders niet verkoopbaar zijn. Kijkt u dus eens in uw bibliotheek of u iets heeft staan dat u voor dit goede doel wel zou willen afstaan. Een telefoontje naar het kantoor van het Genootschap (tel. 01180-30347) is genoeg. De boeken zullen bij u thuis worden afgehaald. U kunt ze natuurlijk ook zelf naar het kantoor brengen of ze aan één van de conservatoren geven. Frits Smulders, conservator Boeken en Handschriften van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen (Tel. 01180-36801, alleen buiten kantooruren). Copij voor volgende mededelingen Drs. A. M. P. Kaashoek, Patijnweg 24, 4461 LP Goes. Tel. 01100-16887. 240

Zeeuws Tijdschrift | 1990 | | pagina 42