Zeeland revisited zeiljacht de Atlantische oceaan was overgestoken, maar Zeeland, nee. Toen ze dat mededeelde en daarop aan mij vroeg of ik er ooit was geweest was de beaming van die vraag eigenlijk een leugentje om bestwil. Het overste ken van die denkbeeldige grens op een Belgisch strand, lurkend aan een fles hoestsiroop, ach, moet dat als een bezoek geboekstaafd worden? En toch kende ik de eilanden provincie door ogen die niet de mijne zijn maar die soms hetzelfde gevoel voor detail aan de hand leggen. Observatie op een zeedijk, voorliefde voor vogels, wonen in een huis met de geluiden van de zee dichtbij. Adolescent in een natuur die je eigen is. Na een jaar in Amerika vertoeft te hebben wist ik welke boeken ik vergeten had mee te nemen: Warrens Geheime Dagboeken. En eenmaal terug heb ik ze allemaal weer gelezen, voor de derde of vierde keer. Hoe Warren op een mysterieuze wijze Zeeland weet bloot te leggen voor iemand van een andere generatie, iemand die dezelfde voorliefde voor de natuur, speciaal vogels had. Dat alles heb ik Hans Warren ooit tijdens de presentatie van het vijfde deel van zijn Geheim Dagboek duidelijk trachten te maken. Hoe het Kokmeeuwenmeer achter Vries in Drenthe vijftien jaar later voor mij hetzelfde inhield. Al bleef het geluid van de zee achterwege. Hoewel ik mezelf soms in mijn bed verbeelde, wanneer het geluid van een auto op de Rijksstraatweg was weg gestorven, dat het ruisen van de zee ver weg hoor baar moest zijn. Of het was het ruisen van de stilte, het heel even ontbreken van elk geluid. Hetgeen ik ook uit de Geheime Dag boeken destilleer en oorzakelijk niets met Zeeland te maken heeft, kan omschreven worden als een identifi catie met Warrens (school)jeugd. Ook ik voelde me even onbegrepen door klasgenoten, ook ik was, door andere redenen, een vreemde eend in de bijt die uitgestoten diende te worden. Warren kon zijn toevlucht nemen tot de natuur, ik nam de fiets en peddelde via het Hoge Land naar de zeedijk, we waren inmiddels van Vries naar Groningen verhuisd. Ik zocht blijkbaar mijn Zeeland maar trof het nooit zo mooi aan als Warren het heeft beschreven. Wat doe je met plekken die je dierbaar zijn en waar herinneringen liggen. Twee jaar geleden heb ik een roman over de veenkoloniën en het café- billiard van mijn grootvader geschreven. Een week voordat ik voor een jaar naar Amerika vertrok heb ik het met enige schroom bezocht in de wetenschap dat het boek al was uitgekomen en dat het nu veilig zou zijn om de werkelijkheid aan mijn fictie te toetsen. Het bleek een vergissing, een die ik nooit weer wens te maken. Het café-billiard huisvestte een drukkerij, de kanalen waren gedempt, ik wist dat, maar kon nooit bevroeden dat de invloed op het land schap en mijn herinneringen zo desastreus zou kunnen zijn. Eenzelfde uitwerking hebben de Geheime Dagboeken op me. Warren heeft Zeeland zo liefdevol beschreven, althans voor mij, dat ik er met enige schroom heen zal gaan omdat alles anders zal zijn dan het ooit beschreven is. Daarnaast koester ik mijn eigen Zeeland. Kreeg ik niet in Amerika de eerste exemplaren van mijn jeugdboek "Rikkert en de Ramp" opgestuurd? En bladerde ik niet in een vers geurend boek en las de tekst die opeens zo anders was, keurig gezet in een mooie bladspiegel? Een boek over een jongen die met zijn vader in diens coaster afvaart naar Zeeland in het Rampjaar. Een jongen die tegen wil en dank een heldenrol vervult, een jongen die de grens tussen jeugd en volwassenheid niet meer kan traceren, een jongen in verwarring. Het was juist vreemd dat in Amerika gedrukt te zien en het was nog vreemder maanden later op het toneel van de theaterfaculteit van UCLA in Los Angeles, tijdens een congres over de Nederlandse taal, een uitnodiging te krijgen om iets over Zeeland te schrijven. Zeeland, daar ben ik haast nooit geweest, moet ik hebben uitgeroepen om er maanden later achter te komen dat ik er altijd al ben geweest. En dat heb ik te danken aan Hans Warren, niet de mis gelopen halve kippen of de flessen hoestsiroop op een strand waar een grens niet traceerbaar was. Ik moet altijd al in Zeeland zijn geweest. 22

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 28