Boekbesprekingen Heimwee houdt ons gevangen. Kunstenaarsbrieven aan Mies Elout-Drabbe in Domburg Francisca van Vloten Deel 49 van de Slibreeks Drukkerij Verhage Zoon, Middelburg 1990 ISBN 90-46354-054-X Prijs fl. 10,— Portret van Mondriaan door Mies Elout-Drabbe (1915). Haags Gemeentemuseum. Francisca van Vloten heeft een kostbaar miniatuur samengesteld uit de kunstenaarsbrieven aan de schilderes Mies Elout-Drabbe in Domburg. De schrijvers van deze brieven vertoeven, vlak voor en na de eeuwwisseling, regelmatig aan dit stukje Noordzeestrand. Behalve hun Domburg hebben zij hun kunst gemeen. Mies Elout Drabbe, de meest standvastige bewoonster van Domburg, wordt er op jeugdige leeftijd door Jan Toorop gemotiveerd en geïnspireerd op haar schilderspad. Terecht is als omslagillustratie gekozen voor een foto van hen beiden. De brieven van Toorop aan Mies Elout-Drabbe vormen het hart van "Fleimwee houdt ons gevangen". Ofschoon de brieven van Rik Roland Holst literair gezien interessanter zijn. Evenals de bekering van Toorop tot het katholicisme en de aansluiting van Mondriaan bij de Theosofische Vereeniging was Rik Roland Holst op zoek naar 'het bezield verband'. Voor Mies Elout-Drabbe was kunst een symbool voor het heimwee naar eenwording met de 'Alziel'. In de brieven komen we verder Charley Toorop, Henriëtte Roland Holst, de van Schendels en vele anderen tussen de coulissen tegen. Een van arrogantie gespeend boekje, dat lijkt te passen bij de persoon, die er de hoofdrol in speelt: Mies Elout- Drabbe. Een kleurenlitho van een aquarel van Jan Toorop en portretten, die Mies Elout Drabbe van Toorop en Mondriaan maakte sieren deel 49 van de slibreeks. Na lezing blijft het gevoel, even tussen bomen naar een lichte plek in het bos te hebben gekeken. En dat in Zeeland! Emma Crebolder. Grote Historische Atlas van Nederland 1:50.000. 4 delen (1West-Nederland 1839-1859 2. Noord-Nederland 1851-1855 3. Oost-Nederland 1830-1855 4. Zuid-Nederland 1838-1857). Inleiding drs. P. W. Geudeke en drs. K. Zandvliet. Uitg. Wolters-Noordhoff Atlasprodukties, Groningen, 1990. ISBN 9001 96234 3 Prijs complete set van 4 delen f 290,— Losse delen f 90,—. Met enige slagen om de arm kunnen we zeggen dat de moderne kartografie in Nederland begint bij C. R. Th. Kraijenhoff, doctor in de wijsbegeerte, doctor in de medicijnen en een van die nijvere 18de/19de eeuwers, die geen rust hadden als ze niet iets te schrijven of te regelen hadden. Kraijenhoff had in zijn Amsterdamse tijd als doktor een grondige hekel gekregen aan de stadhouderskliek, die met zijn zichzelf verrijkende aan het pluche geplakte regenten volgens hem het land naar de ondergang voerde. We kennen dat. Omdat hij zijn mond niet hield, kwam hij bijna automatisch in aanraking met kringen, die net als hij genoeg hadden van de vermolmde instellingen van de republiek en met de uit Frankrijk overgewaaide ideeën een grote schoonmaak en vergaande hervor mingen nastreefden. Via vooral leesgezelschappen en pamfletten probeerden deze revolutionairen, die al spoedig als 'patriotten' werden aangeduid, hun ideeën ingang te doen vinden maar, zoals dat wel meer gaat, op een gegeven moment komt er aan alle getheoretiseer een einde; de gebeurtenissen dwingen tot actie. De dragers van de ideeën, de Fransen, kwamen er aan, heroverden de Oostenrijkse Nederlanden (1794, slag bij Fleurus) en maakten zich klaar om de Republiek binnen te vallen. "Wat nu? zei Pichegru", een uitdrukking, die ik me nog van de lagere school herinner. De Amsterdammers wisten het wel. Dit was hun kans. Ze beraam den een opstand, waarbij dokter Kraijenhoff, die van alles verstand leek te hebben, in de gauwigheid de militaire aspecten in zijn portefeuille nam. Het plan werd echter verraden en Kraijenhoff vluchtte naar zijn studie vriend Daendels, die al eerder was vertrokken en inmiddels als generaal- majoor bij de Franse generaal Pichegru in Nijmegen zat. Kraijenhoff kwam als geroepen. Hij had relaties in Amsterdamse revolutionaire kringen en Daendels met zijn Franse vrienden wenste daarvan gebruik te maken. Kraijenhoff, die liever weer gewoon dokter was geworden liet zich ompraten om als afgezant van de Fransen naar Amsterdam te gaan en met het stads bestuur over een capitulatie te onder- C. R. Th. Kraijenhoff. Portret uit zijn autobiografie, 1844. 35

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 41