Redactioneel JAARGANG 41NUMMER 11991 De eerste aflevering van de 41 ste jaargang vangt aan met een bijdrage van M. C. Verburg. Tijdens de laatste bestuursvergadering van de stichting Zeeuws Tijdschrift bedankte de voorzitter, Verburg voor het vele dat hij als oprichter-redacteur in de afgelopen veertig jaar ten behoeve van het Zeeuws Tijdschrift heeft gedaan. In zijn bijdrage, "Zeeland, Regionaal-historisch begrip van een ontsluiting", kijkt hij terug op de gevolgen van die ontsluiting voor de provincie. Ook pleit hij voor de WOV. In een eerder artikel, "Zeeuwsch- Vlaanderen en de decentralisatie- politiek, een vast oeververbinding noodzakelijk" (Zeeuws Tijdschrift 6 (1956J-3/4, p. 62-68), wees hij op de noodzakelijkheid van twee WOV's. Een hangbrug in het westen ter hoogte van Hoofdplaat en een korte brug over de Schelde tussen Noord-Brabant en de ingepolderde Saeftinge. De WOV ten westen van Terneuzen lijkt ten lange leste werkelijkheid te worden. Wanneer de WOV er moet komen dan lijkt het mij het beste in de traditie van Verburg te ijveren voor een esthetische dimensie, De Gouden Deltabrug, die verblindend mooi, op het onzichtbare af, zal zijn. De Gouden Deltabrug zou ook een rol kunnen spelen in de verwezenlijking van een betere infrastructuur voor het hoger onderwijs aan post-actieven. A. G. U. Hildebrandt, zelf een energieke post-actieve econoom, schetst in zijn artikel een strategie om dergelijk onderwijs efficiënt te organiseren. In het vorige nummer kondigde ik de serie Zeelandgevoel aan. Inmiddels hebben een aantal bekende of minder bekende Nederlandstalige auteurs hun medewerking toegezegd zoals T. Anbeek, V. Hefting, B. Toussaint, M. Dendermonde en H. Steketee. Het eerste verhaal, "Zeeland Revisited", is van de hand van Bert Jansen, die in zijn verhaal tot de conclusie komt dat hij altijd in Zeeland is geweest. De serie zal worden geïllustreerd door L. Radstaak die onder meer voor het NRC Handelsblad en een aantal uitgevers werkt. Zijn illustraties zullen, naast het Zeelandgevoel zelf, het bindende element tussen de verhalen vormen. De jonge historicus, H. Kabos, probeert in zijn artikel, "Onbekend maakt Onbemind", een antwoord te geven op de vraag of het vele sociologische onderzoek na de watersnoodramp op Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee, ons beeld van de eilandsamenleving heeft veranderd en of de toenemende contacten van de eilandbewoners met de buitenwereld op hun beurt de eilandsamenleving ingrijpend hebben veranderd. De Galerie is een nieuwe rubriek waarin de aandacht gevestigd kan worden op een tentoonstelling, een kunstenaar of een kunstvoorwerp. De eerste galerie is gewijd aan de Belgische kunstenaar Daniël Dutrieux. Hij exposeert tot eind maart in de Vleeshal te Middelburg. De oud-eindredacteur van dit tijdschrift, M. P. de Bruin, schetst in zijn bijdrage, "Wetenschap en Vriendschap", een beeld van het leven van Tera van Benthem Jutting (1899-1991die bekend stond als een autoriteit op het gebied van schelpen. Voor De Bruin betekent haar overlijden het einde van een tijdperk waarin Domburg als pleisterplaats fungeerde voor kunstenaars en wetenschapslui. In de boekbesprekingen aandacht voor de historische atlas van Nederland en het 49ste deel van de Slibreeks, "Heimwee houdt ons gevangen". In de signalementen komen rechtspraak en sociale vernieuwing ter sprake. Daarna volgen zoals gewoonlijk de mededelingen van het KZGW. In het volgende nummer is een verhaal van Annie M. G. Schmidt in de serie Zeelandgevoel te verwachten. Ook zal "De Kleine Hofman" worden besproken. Dit boek werd Hofman ter gelegenheid van zijn vijftigste verjaardag aangeboden. Onlangs is een van zijn boeken in het Engels vertaald. Is het voor de meervoudig Gouden-Griffelaar weggelegd net zo populair te worden in de Anglofone wereld als Dahl in de Nederlandstalige? Daarnaast komt in het volgende nummer de ouderhuisvesting in Zeeland aan de orde. De activiteiten van de Zeeuwen in de Stille Oceaan zullen, in een speurtocht naar de zwijgende kanonnen van Takapato, tot op het miniemste atol worden blootgelegd. Paul van der Velde 1

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 7