Van volkskerk tot participerende gemeente: Tachtig jaar Kapucijnen-zielzorg in Sluiskil wezenlijk van karakter. Bijzondere oefeningen als parochieretraites en veertig-urengebed werden afgeschaft. Missen met oude liturgische gebruiken kenden nog maar een klein aantal bezoekers. In 1973 bij voorbeeld bezochten slechts 15 gelovigen de mis bij het 'Feest van Maria opdracht in de tempel' en ontvingen slechts 20 parochianen de Blasiuszegen. De assistentie tijdens de mis, die overigens steeds vaker eucharistie viering heette, was niet langer uitsluitend voorbehouden aan misdienaars, maar ook aan 'misdienetten'. De katechisatie werd aangepast, zoals blijkt uit het parochieblad 'de babbelaar' waarin de wekelijkse KRO-radio-rubriek over de 'Nieuwe Katechismus' herhaaldelijk werd aanbevolen. Ook de persoonlijke biecht, waarvan het aantal bezoekers zienderogen afnam, boette aan betekenis in. Steeds vaker verving men haar door gezamenlijke boetevierin gen. 'Andersdenkenden', voorheen afgeschermd van de katholieke gemeenschap, zocht men nu op. Regelmatig hield men oecumenische diensten en gezamenlijke bijbel- en thema-middagen met protestanten. In 1966 reed er zelfs een bijbelhuis, bemand door katholieken en protestanten, door de straten van Sluiskil. Het bleek een succesvol experiment, want na één week waren alle bijbels uitverkocht. Ook werd de kerk gedemocratiseerd. In het parochieblad stonden voortdurend oproepen om de brievenbus van het klooster te gebruiken als ideeënbus. In het klooster waren er wekelijks contactavonden voor parochianen. En in 1972 werd er een parochieraad opgericht met de bedoeling 'een grote inbreng van de mensen in het parochieleven' te bevorderen. Al eerder, in 1962, was de architectuur en de inrichting van de kerk in overeenstemming gebracht met de nieuwe, meer aardse theologische opvattingen. Het kerkgebouw was van binnen totaal gerenoveerd en had een strak, modern aanzien gekregen. Beelden, biechtstoelen en preekstoel waren er uit verwijderd en het barokke altaar was vervangen door een stenen tafel. Ondanks al deze vernieuwingen nam het kerkbezoek af. Uit een vertrouwelijk rapport uit 1969 blijkt dat doorgaans 800 van de 2000 parochianen de weekenddiensten bezochten. Een aantal dat in de loop der jaren zou teruglopen tot een gemidelde van 400. De kerk van Sluiskil was van een volkskerk geworden tot een kleine participerende gemeente. Voor de Kapucijnen had dit grote gevolgen. Door ontwikkelingen in de orde zelf was het aantal Kapucijnen te Sluiskil al halverwege de jaren zestig geredu ceerd. In 1969 telde het klooster nog slechts drie bewoners, tegen vroeger acht. En zelfs voor hen was er niet Klooster en kerk vóór de jaren zestig. Met op de voorgrond het parochiehuis. 94

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 16