Nieuw licht op de Maria-verering te Aardenburg in de Middeleeuwen Inleiding Pelgrimsinsignes van Onze- Lieve-Vrouwe van Aardenburg R. M. van Heeringen en H. Hendrikse Afb. 1. Links pelgrimsinsigne van Onze-Lieve-Vrouwe van Aardenburg gevonden te Damme. Hoogte 9,2 cm, breedte 5,9 cm. Collectie Wetenschappelijk en Kultureel Centrum van de Duinenabdij en de Westhoek, Koksijde, België. Rechts pelgrimsinsigne van Onze-Lieve-Vrouwe van Aardenburg gevonden te Sluis. Hoogte 8,1 cm, breedte 6,5 cm. Collectie Rijksmuseum Het Catharijne Convent, Utrecht. Tekening L. Goldschmitz-Wielinga, Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland (AWN), afd. Zeeland. 97 Ter gelegenheid van de tentoonstelling 'Pilgremme tot Ardenbuerch. Aardenburg als bedevaartplaats' die tot en met 29 september 1991 te zien is in het Gemeentelijk Archeologisch Museum van Aardenburg, werden de gegevens met betrekking tot Aarden burg als Middeleeuwse Maria- bedevaartplaats verzameld en opnieuw geïnterpreteerd. Voor het bestaan van Aardenburg als bedevaartplaats beschikken we over bronnen van verschillende aard. Punt van vertrek in dit artikel zijn de archeologische vondsten die ons iets over deze bedevaart vertellen. We hebben het dan over de kleine metalen plaatjes die pelgrims als 'souvenir' mee naar huis namen: de zogenaamde pelgrimstekens of pelgrimsinsignes. Na afgedankt en tussen het huisvuil terecht gekomen te zijn, komen deze voorwerpjes - als we geluk hebben - graafwerk weer te voorschijn. Ze vormen over talloze bedevaartplaatsen in West-Europa een bij archeologisch onderzoek of bij anderunieke bron van informatie. Vaak is een pelgrimsinsigne zelfs het énige tastbare bewijs voor het bestaan van een bedevaartplaats. Deze langs archeologische weg verkregen gegevens worden vervolgens getoetst aan het schriftelijke bronnenmateriaal. Deze omvatten onder andere een vermelding over het ontstaan van de bedevaart, enkele kerkrekeningen van de OLV-kerk en gegevens uit gerechtelijke archieven van verschillende steden over als straf opgelegde bedevaarten naar Aardenburg. Tot slot wordt de ikonografie van de Middeleeuwse Maria vergeleken met die uit de periode van na de Reformatie. Tot voor kort waren drie bijna gave exemplaren van eenzelfde type Maria- insigne van Aardenburg bekend, verdeeld over twee varianten.1 Het eerst bekende exemplaar is afkomstig uit

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 19