Nieuw licht op de Maria-verering te Aardenburg in de Middeleeuwen Afb. 4. Tronende Madonna met kind in het graf van N. Van der Steene, overleden in 1339 en begraven in de Onze-Lieve-Vrouwe-kerk van Brugge. Foto: Stedelijke Archeologische Dienst, Brugge. aantal prijs prijs gheplatte zeiveren vergulden 4 8 sch. 48 st. middel platte zeiveren vergulden 17 4 sch. 24 st. cleene platte zeiveren vergulden 24 2 sch. 12 st. platte witte zeiveren 44 4 sch. 24 st. middelste zeiveren 95 2 sch. 12 st. minsten zeiveren 113 1 sch. 6 st. looden totaal: Cornells Martins was door de kerk meesters belast met de verkoop van de zilveren insignes terwijl de wasvrouw van de kerk, Margriete, de tinnen exemplaren verkocht. Daarbij is het opmerkelijk dat elders in de rekening vermeld wordt dat ene Cornelis van Wulpen Cornelis Martins?) de tinnen 1440 1/2sch. 3 st. 1737 pelgrimsinsignes was gaan kopen in Brugge bij Phelips Dorrée. De winst die op de verkoop van de tinnen pelgrims insignes werd gemaakt lag boven de 200%. Waarschijnlijk werden de zilveren wel zelf door de 'kerkfabriek' van Aardenburg aangemaakt. We treffen hier vermoedelijk dezelfde situatie aan als in Dudzele waar de kerkfabriek de zilveren insignes van de heilige St. Leonardus verkocht en het 'Commun vande kercke' vooral de tinnen exemplaren.13 Verder kunnen we vast stellen dat de vele 'luxe' uitvoeringen waarvan in de kerkrekening in het begin van de zestiende eeuw sprake is een relatief laat verschijnsel moet zijn. Ook in de met pelgrimsinsignes ver luchte Vlaamse gebedenboeken die dateren van rond 1500, treffen we veelal juist deze dure typen aan. Onder de opgegraven insignes, die grotendeels van voor het einde van de 15e eeuw dateren, zijn ze nauwelijks bekend. Bij de vroeg 16e eeuwse typen gaat het vooral om (ongetwijfeld goed kope) uit latoenkoper gestanste plaatjes. 100

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 22